Zayıflamak İçin Doğru Adımları Atın

0
30
Kilo Vermek İçin Atılması Gereken Adımlar
Kilo Vermek İçin Atılması Gereken Adımlar
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Sağlık Kilo Vermek İçin Yapılması Gereken 3 Önemli Konu

Havaların ısınması ile beraber gerek kadınlar gerekse erkekler kilo verme sevdasındalar. Aslında gönül ister ki bütün yıl sağlıklı beslenelim ve düzenli spor yapalım ancak modern hayatın zamansızlığı engel oluyor buna. O halde kilo vermek için gereken adımları uygun bir şekilde gerçekleştirelim ve sağlıklı kilo verelim. 3 günde 10 kilo verin gibi saçma diyet listelerine uymak, günde 10 saat spor yapmak ve kulaktan dolma diyet listeleri hem sağlıktan ediyor, hemde verilen kilolar hızla geri alınıyor. 3 basit adımda nasıl sağlıklı kilo verilir hemen inceleyelim.

Hazır Diyet Listelerini Unutun, Hemen Diyetisyene Koşun!

Kişiye Özel Diyet Listesinin Yararları
Kişiye Özel Diyet Listesinin Yararları

Sağlıklı kilo vermeye karar verdiğiniz için tebrik ederiz, şimdiden incelmiş gözüküyorsunuz 🙂 Her kişinin bünyesi yaşam ve beslenme alışkanlıklarına göre kendine özeldir, dolayısıyla metabolizmanıza uygun diyet listeleri ile işe başlamalısınız. Diyetisyene gittiğinizde açıkça gelmek istediğiniz noktayı anlatın. Eğer hedefiniz sadece fazla yağlardan kurtularak zayıflamak ise bun uygun bir diyet yazılır. Ancak amacınız fazla yağları yakmak ve kas artışı sağlayarak daha hacimli ve kaslı bir vücuda sahip olmaksa buna özel yazılır. Örneğin kas artışı daha fazla protein içerikli gıdalar gerektiriyorken sadece fazla yağlardan kurtulmak için oluşturulan diyetlerde daha düşük protein içerikli gıdalar tavsiye edilecektir. Bunu yanında diyet listesini uzman diyetisyen hazırlamadan önce kan değerlerinizi kontrol ederek alerjen gibi istenmeyen durumların önüne geçilmesi için size özel içeriklerle diyet listesi oluşturacaktır. Yanlış diyet yapmanın zararlarını detaylı incelemek için tıklayın.

Bilinçli Beslenme Alışkanlıklarınızı Koruyun, Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Sağlıklı Beslenme Önerileri, Aynı Kiloda Sabit Kalmak
Sağlıklı Beslenerek Kilonuzu Koruyun

Diyet listesini aldık 2-3 ay da bozmadan devam ederek yaz mevsimini kotardık ya sonra ? İşte toplum olarak problem burada başlıyor, günü kurtardıktan sonra eski alışkanlıklara hızla geri dönülüyor. Sizlere tabi ki 12 ay diyet yapın demiyoruz ancak diyetin bittiği gün  dondurmalı profiterol üzerine bal dökerek yemeye gerek yok. Ekmek tüketimini yeterli miktarda yaparak sağlıksız yağlarla pişirilen yemeklerden kaçınmanız mümkün. Canınız çok tatlı istedi ise yiyin o gün ancak sonraki öğünde porsiyonlarını biraz azaltın ve bir kaç gün canınız yeniden tatlı istese de yemeyin. Akşam geç saatlerde ağır yemeklerden kaçınmakta fayda var. Herkesin sevdiği dizisi oluyor ancak herkes oturup 300 gram çekirdek (çiğdem) yemiyor. Dememiz o ki diyetten çıkınca gözünüz dönmesin, kendinize hakim olarak yemek yiyin ve fast food gıdalarından uzak durun. Sadece bunu yaparak diyet ve spor yapmasanız bile inanın kilo artışınız olmaz.

Hoplayın, Zıplayın, Koşun Ancak Asla Hareketsiz Kalmayın, Spor Yapın

Spor İle Kiloyu Korumak, Hareketsiz Yaşam İçin Öneriler
Sporsuz Yaşama Son, Her An Hareketli Olun, Kilonuzu Koruyun

Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa sizin için üzüldük. Olayın kilo vermek konusunu geçtik, hareketsiz bir yaşam sağlık için hiçte iyi değildir. Gün içerisinde aktif hareket etmeyen insanlarda eklem problemlerinden sorunlar çıkmaya başlar ve asla iflah olmaz. Hareketsizliğe bağlı olarak bir çok sağlık problemi çıkabilir. İleri yaşlarda ciddi sağlık problemleri ile baş başa kalmadan biran önce harekete geçmekte fayda var. Tabi ki bulunduğumuz bölge, yaptığımız iş ya da zamansızlık gibi faktörler yüzünden herkes spor salonlarına gidemez ancak bu hareketsiz kalmayı meşru kılmaz. Spor salonlarında spor yapamıyorsanız evde günlük 30 – 40 dakikalık aktiviteler ile vücudunuzu dinç tutabilirsiniz. Ya da bakkala gitmeniz gerektiğinde kestirmeden gitmek yerine yolu 2-3 sokak uzatarak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. İşten çıktığınızda servisten inerek 2 -3 durak için otobüse binmek yerine yürüyebilirsiniz. Vücut hareketlilik kazandığı zaman endorfin hormonu salgılar. Endorfin hormunu mutlu hissetmemizi ve günün stresinden uzaklaşmamızı sağlık. Sürekli stres altındaki kişilerde kortizol hormunu aşırı çalıştığı için hem sağlık sorunlarına sebep olur hemde karın bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Ufak bir yürüyüş yaparak tüm bu olumsuzluklardan kurtulabilir, sağlıklı bir yaşama kavuşabilir ve durduk yere kilo almaktan kurtulabilirsiniz. Merak edenler için; Kortizol Hormonu Nedir ve Kilo Almaya Nasıl Etki Eder ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here