Yumurta Kabuğundan Şamdan Önerileri

0
63
Yumurta Kabuklarından Mumluk Nasıl Yapılır
Yumurta Kabuklarından Mumluk Yapımı
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Yumurta Kabuğundan Yapılabilecek Şamdan ve Mumluklar

Doğal bir ortamda yetişen ve özgürce gezen tavukların bize sundukları yumurtalar sadece sağlığımıza iyi gelmiyor. Protein ve kalsiyum deposu olarak bilinen yumurtanın kabukları bir çok alanda kullanılıyor. Yumurta kabuğundan yüz maskesi, bitkiler için oldukça yararlı gübre, zorlu ve inatçı tencere lekelerini çıkartmak için doğal bir kir sökücü ya da bir mumluk yapabilirsiniz. Yumurta kabukları ile dekorasyon yapımı konusunda yaratıcı beyinler sınır tanımıyorken bu yazıda sadece yumurta kabuğundan şamdan ve mumluk yapma konusunda ufak bazı tavsiyeler sunacağız.

Yumurta Kabuklarından Yararlanma Rehberi Yazı #2

Küçük Mumlar İle Yumurta Mumluğu Yapmak
Küçük Mumlar İle Yumurta Mumluğu Yapmak

Aldığınız yumurtayı yemeden direkt olarak mumluk ya da şamdan da kullanacaksınız yumurtanın içerisindeki sarı ve ak’ını boşaltırken kabuğa zarar vermeyin. Olabildiğince ufak bir kırık ile içerisini boşaltın. İçi boşaldıktan sonra içerisine koyacağınız muma göre kırığı büyütmek gerekecek. Parmaklarınızla ya da cımbız ile yavaş yavaş kabukları kırabilirsiniz. Ancak pişmemiş yumurta kabuğunun içerisindeki ince zar kabukta kalırsa ve içerisinde mum yakarsanız oldukça kötü bir koku ile karşılaşırsınız. Bu sebeple kırdığınız yumurta kabuğunu içi kaynar su dolu bir kaba yerleştirmeniz tavsiye edilir. Su soğuyana kadar kabuklar içerisinde kalsın.

Dilerseniz üst taraftaki resimde yer alan mumlar için yumurta kabuğunu yarı yarıya kırabilirsiniz, bu mumların 100 tanesi 10 TL civarı bir rakama satılır ve ortalama 3-4 saat yanar. Mum satan internet sitelerinde oldukça farklı şekil ve büyüklüklerde çok güzel kokulu mumlar müşterilere sunulmuş durumda. Mumluk yapmaya başlamadan önce buradaki mumlardan satın almanız ve gelen mumların büyüklüğüne göre mumluğunuzu oluşmanızı tavsiye ederiz. Yumurta kabuğundan mumluk yapmak bu kadar kolay ancak tek başına yeterince göze hitap etmeyebilir. Bu sebeple kabukları odanızdaki dekorasyona göre renklendirebilir ya da çizimler yapabilirsiniz

Ufkunuzu genişletmek ve örnekler görmeniz açısından daha önce yapılmış yumurta kabuğundan mumluklar için bir galeri oluşturduk, galeriye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca yumurta kabukları ile neler yapılabilir isimli yazımız üzerinden kabuklara dair tüm alanlardaki kullanımı öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here