Yeni Nesil Arabalar Hacklenebilir mi ?

0
11
Arabalar Hack Edilebilir mi ?
Hack, Nesnelerin İnterneti, Araba Hackleme
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Teknoloji hızla ilerlerken arabalarda olan etkisi kısıtlı, sonuçta araba hala 4 teker, bir direksiyon ve bir motordan oluşuyor, araç içerisinde bulunan teknolojiye dayalı ürünler konfor ve güvenlik için. Kısacası teknoloji on yıllardır arabaların gelişiminde köklü bir değişiklik yaratamadı.

Akıllı Arabalar Hacklenebilir mi ?

İşte uzmanların son dönemde kafa yorduğu konu bu aslında. Arabaların beyinleri uzun bir süredir elektronik olarak çalışmakta, bir araç servise gittiği zaman arabaların yazılımları güncellenebilir ya da arabadaki bir sorun beyin ve bilgisayar arasındaki bir iletişim ile kolayca belirlenebiliyor. Peki bilgisayar sistemine bağlanabilen bir cihaz internete eriştiğinde kötü niyetliler tarafından hacklenemez mi? Kusursuz savunma diye bir kavram olmadığını biliyoruz ve bir gün arabaların da hacklenebileceğine inanıyoruz.

FBI :  Arabaların Hacklenmesi Hayal Değil Gerçek Bir Tehlike!

Daha önce hackerlar bir jeep’i ve bir Tesla Model 2’i pekayla hacklemişti, bu çalışma kötü niyetli değil bir deneme çalışması amacıyla gerçekleştirildi ve sonuca ulaşıldı. FBI bu konudan son derece rahatsız çünkü hacklenen bir arabanın fren sistemlerine müdahale edilmesi söz konusu olabilir ya da siz 30km / s ile giderken birden hızlanabilir. Yani bu potansiyel sorun hakkında güncel bir önlem alınması gerekiyor. Akıllı ve internetten bağlantı kurulabilen arabaların sayıları sürekli artıyor ancak hacklenme tehlikesine karşı savunmasız durumdalar. Geçen senelerde Fiat Chrysler 1.4 milyon arabayı uzaktan kumanda sistemindeki sorun sebebiyle geri çağırmıştı, eğer bu açık üretici tarafından bulunmasaydı kötü niyetli kişilerin hedefi olabilirdi.

Artık nesnelerin internete erişimi söz konusu olduğu siber güvenlik çalışanlarının çok daha yetkin olmaları ve daha yoğun bir biçimde çalışmaları gerekiyor. Muhtemelen 10 yıl içerisinde standart bir evde buzdolabı ya da ocak internetten açılıp kapatılabilir bir duruma gelecek. Peki sizin haricinizde siz evde uyurken gece 3 sularında evinizdeki kahve makinasına sızan birisinin onu çalışır vaziyette bırakıp gitmesi ve sonrasında oluşacak yangın gibi risklerde hayatınızı kaybedebilirsiniz. Biliyorum verdiğim örnek biraz nebze uç tarafta gibi görülüyor ancak bugünün teknolojisi ve bakış açısıyla baktığınızda böyle. 10 yıl sonra çok daha farklı konularda yorumlar yapacağız gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here