Yanlış Diyet ve Sonuçları Kilo Aldırıyor!

1
38
Yanlış Diyet Yapmanın Zararları, Doğru Diyet Yapmak
Yanlış Diyet Yapmanın Zararları
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Yanlış Diyet Yapmanın Zararları Nelerdir ?

İnternet üzerinden bilgi edinmek oldukça faydalı olsa da yalan yanlış bilgiler veren mecralar insan sağlığıyla oynamaya devam ediyor. Özellikle kilo vermek için diyet listesi arayışında bulunan kişiler mutlaka ziyaret ettikleri diyet sitelerinde görmüşlerdir, 10 günde 7 kilo verin gibi saçma diyet listeleri ile dolu onlarca site mevcut. Bu diyet listelerine inanan ve bunları uygulayan kişilerde genellikle ortaya çıkan en iyimser durum kilo vermek yerine kilo alma durumudur. Daha kötüsü ise listeleri uygulayan kişilerde oluşan sağlık problemleri ve psikolojik etkileridir. Metabolizma yapısı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için mutlaka hedefinize uygun diyet listenizi doktorunuzdan istemeniz gerekiyor. Aksi durumda yanlış yapılan diyet sonrası zararlara katlanmanız gerekecek.

Ekmek Beslenme ve Diyet Programlarına Eklenmeli

Uzmanlar tarafından da ifade edilen yanlış yapılan diyetler, yeterli ve dengeli beslenme düzeni içerisinde olmadığı durumlarda kilo alımına sebep olmakta. Birçok kulaktan duyma diyet listesinde kardonhidrat yer almıyor yani ekmek gibi besinlere listede yer verilmiyor. Ancak uzmanların görüşü tam aksi yönte. Doğru ve yeterli beslenme için gerekenleri içerisinde barındıran bir diyet listesinde ekmek bile yer alabilir. Bursa Özel Hayat Hastanesi, YeniGün Rehabilitasyon Merkezi eğitmenlerine yönelik Sağlıklı Beslenme ve Obezite semineri gerçekleştirdi. Seminerde uzmanlar modern yaşamın belası hareketsiz yaşam tarzını, fast food’a özendirici reklamları ve büyüyen porsiyonların kilo alımından en etken durum olduğunu belirtti. Ayrıca ekmek tüketiminin halk arasında yanlış anlaşıldığını vurgulayan uzmanlar ” ekmekler içerisinde yağ olmaz, B vitaminleri açısından zengindir ayrıca günlük beslenmede enerji kaynağı olarak kullanılmalıdır. Ekmek konusunda yanlış bilinen nokta hiç tüketmemek değil fazla tüketmektir yani miktardır. Yeterli ve dengeli bir beslenme programı içerisinde ekmek tüketilmesi şişmanlamaya sebep olmaz, bu sebeple zayıflama diyetleri‘nde kullanımında sakınca bulunmamaktadır” şeklinde bilgi verdi.

Neden Yanlış Yapılan Diyetler Kilo Aldırıyor ?

Havaların ısınması ile birlikte internette yoğunlukla görülen “şok diyet listelerine” vurgu yapan uzmanlar – Şok Diyet Listelerinin Zararlarını Burada Daha Önce Yazdık, okumak için tıklayınız – “şok diyet programları bir çok sağlık sorununu beraberinde getirmekte. Diyet listeleri kişiye özel olmalı ve mutlaka bir uzman diyetisyen gözetiminde yapılmalıdır. Şok diyet listeleri ile hızlı kilo verilse dahi bir süre sonra aynı kilolar fazlasıyla geri alınmakta. Bu sebeple kişi hem psikolojik olarak kilo verme konusunda inancını yitirmekte ve buna bağlı olarak öz güven kaybı yaşamakta hemde şok diyetin sağlık konusunda oluşturacağı hasarlarla yüz yüze gelme durumunda kalacaktır.”

Uzman görüşlerine ek olarak mutlaka düzenli spor yapmanızı tavsiye ediyoruz, spor yapmak sadece kilo almak ya da zayıflamak için değil sağlıklı bir yaşam için son derece önemlidir. Hayat tarzınıza sporu dahil etmeniz durumunda ne kilo ile ilgili bir sorununuz olacaktır nede sağlık ile ilgili.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here