Yağlı Ciltler İçin Siyah Nokta Maskesi

0
48
Yağlı Ciltler İçin Siyah Nokta Maske Önerileri
Yağlı Ciltler İçin Siyah Nokta Maske Önerileri
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Yağlı Ciltler İçin Siyah Nokta Maske Önerileri ve Siyah Nokta İçin Alınabilecek Önlemler

Yağlı bir cilde sahip olmak hem avantajlı hem dezavantajlıdır, avantajı cildin sürekli olarak yağlı ve buna bağlı olarak düşük bir oranda da olsa nemli olması sebebiyle yaşlanma kırışıklıkları ortaya geç çıkacaktır. Dezavantajların başında siyah nokta problemi gelmektedir. Siyah nokta oluşumunun sebebi ise cilt gözeneklerindeki ölü cilt hücrelerinin sürekli temizlenmemesi yani organik bir sabunla düzenli olarak günde 4-5 kere yıkanmaması ve cildin ürettiği aşırı yağlardır. Ölü hücrelerin üzerine oturan yağlar siyah nokta oluşumunu hızlandırmaktadır. Birde kadınların gün içinde makyajını silememe durumu göz önüne alındığında siyah nokta problemi içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamaktadır. Genellikle ciltten sıkılarak çıkartıldığı zaman sarı renkli olarak parmaklarınızın üzerine gelir ve oldukça kötü kokuludur, bazıları ise siyah renklidir. Renk konusunun çok bir önemi yoktur, önemli olan konu cildin gözeneklerini kapattığı için cildin nefes alamamasıdır. Bir diğer konu ise uzun süre ciltte bırakılan siyah noktalar sivilceye evrilebilir ve zamanla istenmeyen cilt lekelerine kadar süreç devam eder. Buradan anlaşıldığı gibi cildimizi günde 3-4 kere cilt için üretilen sağlıklı ve doğal sabunlarla yıkamalıyız ve kuru tutmalıyız, bunu standart bir alışkanlık haline getirmediğiniz sürece siyah nokta, sivilce ve sonrasında cilt lekelerinden oluşan süreçleri yaşamak zorunda kalacaksınız. Bir çok eczanede ve büyük markette cildinizi temiz ve yağsız tutmak için siyah nokta bantları ve yüz temizleme losyonları bulabilirsiniz. Ayrıca eve döndükten sonra mutlaka makyajınızı iyice çıkartmanızı sağlayacak bir makyaj temizleme ürününe de ihtiyacınız var.

Siyah Noktaları Temizlemek İçin Doğal Maske Önerileri

Siyah Nokta Problemi İçin Maske Önerileri
Siyah Nokta Problemi İçin Maske Önerileri

Siyah noktaların oluşmaya başlaması ve olgunlaşma süreci tamamen cilt yapınızla alakalıdır. Bazı durumlarda cildin aşırı yağlanması hormonların düzensiz çalıştığının göstergesi olduğu için mutlaka böyle bir şüphenin oluşması durumunda hekimlere başvurulması önerilir. Sağlık sorunu haricinde cildin yağlanma hızı ciltteki gözeneklerin büyüklüğüne ve yüzünüzü yıkama sıklığına bağlıdır. Evinizde basit malzemelerle hazırlayabileceğiniz siyah noktalara doğal maske önerilerini deneyebilirsiniz. Eğer önerilen tariflerden birisi 2-3 hafta boyunca uygulanıp istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlamazsa diğer maskeleri denemenizi tavsiye ederiz. Her cilt tipi farklı olduğu için size uygun olacak siyah nokta maskesi de farklı olabilir.

1- Yağlı Ciltlerde Siyah Noktalara Karşı Kil Maskesi

Cildin kendisini yenileyebilmesi için demir, magnezyum, kalsiyum, alüminyum, silisyum ve çinko gibi doğal minerallere ihtiyaç duyar, bu maddeler kilin içerisinde yeterince bulunmaktadır. Ayrıca kil yağlı ciltlerde yağ üretimini dengeler. Tarifi verilecek olan kil maskesini düzenli kullanmanız durumunda yağ ve siyah nokta probleminiz önemli ölçüde ortadan kalkarken aynı zamanda cildin gözenekleri temiz kalacaktır.

Boş bir kaba ortalama büyüklükte bir yemek kaşığı kadar kil koyun. Ardından ılık suyu bu kaba yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Kıvam olarak yoğun bir kıvam haline gelene kadar su ekleyin. Dudaklarınız ve gözlerinizden uzak tutarak cildinize uygulayın ve cildiniz çok gerilmeden ılık su ile yüzünüzden temizleyin. Ortalama olarak 15 dakika yeterli olsa da cildinizin gerildiğini hissederseniz hemen cildinizi yıkayın.

Siyah nokta için kil maskesini kullandığınızda dikkat etmeniz gereken önemli nokta kil cildi ciddi şekilde kurutur, bu sebeple kaliteli nemlendirici kremler ile bakım yapmanız gerekmektedir. Ayrıca 4 günde 1 kere kullanmanız önerilir, geri kalan günlerde cildi nemlendirici sabunlarla yıkayarak temiz tutabilirsiniz. Diğer nokta ise maskeyi cildinize uyguladıktan sonra mutlaka iyice yüzünüzü yıkayın ve hemen ardından nemlendirici kremleri masaj yaparak cildinize uygulayın.

2- Siyah Noktalara Karşı Yulaf ve Yoğurt Maskesi

Yoğurt içerisinde yer alan laktik asit fazla yağın ciltten atılmasını sağlarken yulaf ezmesi cilt gözeneklerini temizlemek için iyi bir malzemedir. Düzenli olarak yulaf ve yoğurt maskesi uygulandığında cilt zamanla daha pürüzsüz bir hal alacaktır.

3 yemek kaşığı yoğurdu 4-5 damla limon suyu ile bir kaba yerleştirin ardından  havanda döverek toz haline getirdiğiniz yulafla karıştırmaya başlayın. Kıvam olarak orta yoğunlukta bir krem kıvamına getirmemiz gerekiyor. Bu yüzden yulafı karışıma yavaş yavaş ekleyin. Siyah nokta maskemiz yeterli kıvama geldiğinde öncesinde yıkanan ve kurulanan cildinize masaj yaparak uygulayın. Otalama 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın ve nemlendirici kremle cildinizi yumuşatın. Maskeyi 2 günde bir uygulayabilirsiniz.

3- Bal, Süt ve Tarçın İle Doğal Siyah Nokta Bandı Yapımı

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu bir siyah nokta maskesi değil bandırır. Bu yüzden bu karışımı sadece siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere uygulayacağız. Bal doğal bir antibiyotiktir ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olarak siyah nokta ve sivilce oluşumuna engel olur.

Yarım yemek kaşığı balı metal bir kepçeye koyun, ardından 1 çay kaşığı sütü ve yarım çay kaşığı toz tarçını da kepçenin içerisine ilave edin. Kepçeyi çok kısık ateşe 1-2 dakika boyunca bekletin ve bu arada iyice karıştırın. Ardından cildinizi yakmayacak kadar soğuduğunda parmak uçlarınızda yoğun siyah nokta bulunan bölgelere masaj yaparak 2-3 dakika boyunca uygulayın. Çok kalın bir tabaka oluşturmamaya dikkat edin. Sonrasında karışımın üzerine makyaj pamuğunu bastırın, aynı yara bandı yapıştırır gibi. Karışım cildinizde yeterince kuruduğunda (ortalama 15 dakika) pamuğu yavaşça kaldırın. Sonrasında soğuk su ile cildinizi nemlendirici bir sabunla iyice yıkayın.

4- Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi

Yumurta akı geniş cilt gözeneklerinin daralmasını ve sıkılaşmasını sağlar, bunu yaparken gözenek içinde biriken yağları ve makyaj malzemelerinden kalan kirleri temizler. Ayrıca yumurta akında bulunan bileşenler maske olarak 4-5 kere düzenli uygulanması durumunda cildin daha canlı ve parlak görülmesini sağlar. Aşırı yağlı cildi olmayanlar için öncelikle bunun uygulanması tavsiye edilmektedir.

Özellikle bulabiliyorsanız 1 organik yumurta akını (köy yumurtası ya da organik etiketiyle satılırlar) bulamıyorsanız normal bir yumurtanın akını bir çay tabağına dökün. Parmak uçlarınız ile tüm cildinize masaj yaparak uygulayın. Ortalama 20 dakikada kuruyacaktır, sonrasında soğuk su ile cildinizi yıkayın ve ardından nemlendirici sürün.

5- Siyah Noktalara Karşı Karbonat Maskesi

5 günde bir olmak kaydıyla 1 poşet karbonatı çay tabağına boşaltın. Yoğun bir kıvam halini alana kadar su ekleyin ve ardından karışımı masaj yaparak yüzünüzde yoğun miktarda siyah nokta bulunan bölgelere parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak sürün. Maske yüzünüzde kuruduğunda ılık su ile iyice durulayın. Karbonat aynı kil gibi cildi fazla kuruttuğu için 15 dakikadan fazla yüzünüzde tutmayın ve durulama sonrasında nemlendirici bir krem ile cildinize masaj yapın. Karbonat cilt hücrelerindeki ölü hücreleri temizleyecek ve  fazla yağı alacaktır .

6- Cildi Kurutmayan Siyah Noktaya Karşı Doğal Peeling Tarifi

Bu formül maskeden ziyade ciltte biriken ölü hücrelerin ve gün içerisinde cilde dolan makyaj ve dış faktör kaynaklı kirleri temizlemek için kullanılabilir. Yarım limonu, 1 tatlı kaşığı yoğurdu, 1 tatlı kaşığı balı ve son olarak 1 çay kaşığı tuzu bir kapta iyice karıştırın. Temizlenmiş cildinize parmak uçlarınızla masaj yaparak karışımı uygulayın ve 20 dakika kadar dokunmayın. Cildiniz gerilmeye başladığında ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve ardından nemlendirici krem ile uygulamayı sonlandırın.

Ayrıca daha önce yazdığımız yağlı ciltler için nane maskesi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Siyah Noktalara Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir ?

  • Siyah nokta oluşumu cildinizin aşırı yağ üretimi ve makyaj kalıntılarındaki kirden dolayı oluşur. Bu sebeple gerekmediği sürece makyaj yapmaktan kaçının. Makyaj yapıyorsanız eve döndüğünüz anda üşenmeyin ve hemen cildinizi makyajdan temizleyin. Kesinlikle makyajla uyumak gibi bir hataya düşmeyin.
  • Kendinize ait bir yüz kurulama havlusu bulundurun. Bunu 2 günde bir yenisi ile değiştirin. İmkan varsa bez havlu kullanmak yerine kağıt havlu kullanın. Kimsenin makyaj malzemelerini kullanmayın ve kendi malzemelerinizi kimseye vermeyin.
  • Yüzünüzü günde 2-3 kere sabunla yıkayın. Sabununuz nemlendirici olabilir ancak zararlı kimyasalları ve yağları barındırmamalıdır. Bu sebeple satın alırken  ürünün doğal olmasına dikkat edin.
  • Siyah nokta maskesi uygulamadan önce mümkünse bol buharlı ve uzun bir duş alın. Buhar cilt gözeneklerini açacağı için duştan hemen sonra uygulanan siyah nokta maskeleri çok daha verimli olacaktır.
  • Fazla makyaj yapmıyorsanız ve cildiniz aşırı yağ üretiyorsa yanınızda sürekli ıslak makyaj temizleme mendilleri gezdirin. 3-4 saatte bir yüzünüzü bu bezlerle temizlemeniz durumunda siyah nokta oluşumunu oldukça yavaşlaşmış olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here