Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

0
0
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir ?

Mesai saati sonunda masadan kalktığınızda klavyenizde ve masanızın üzerinde her zamankinden daha fazla saç görmeye başladıysanız eğer ciddi sağlık sorunları içerisinde olabilirsiniz. Saç dökülmesi kadın ve erkekler için ciddi bir problemdir, estetik görünüşten ziyade sağlık konusunda da büyük sorunların habercisi olabilmektedir. Normal bir yetişkin insanda günde 100 saç teline kadar saç dökülmesi doğal olarak kabul edilmektedir. Tabi ki günde kaç saç teliniz dökülüyor bunu saymak mümkün değil ancak her zamankinden aşırı bir şekilde saç dökülmeleri başladıysa aşağıdaki sorunlardan birisini yaşıyor olabilirsiniz. Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri aşağıda maddeler halinde yazılmıştır.

Yaşam Tarzından  ve Alışkanlıklardan Dolayı Saç Dökülme Sebepleri

Beslenme Yetersizlikleri : Yeterli miktarda yüksek protein değerine sahip yiyeceklerin tüketilmemesi vücutta lizin bakır ve çinko eksikliklerine yol açar. Ayrıca kişi yeterli miktarda D vitamini almazsa etki olarak saç dökülmesi ile karşılaşabilir. Normalde D vitaminini güneşten alabilir, eğer işiniz gereği güneşten uzak kalıyorsanız ya da sürekli kapalı ortamlarda vakit geçiriyorsanız dışarıdan D vitamini takviyesi almanız gerekebilir.

Kalitesiz Saç Ürünleri : Marketlerden alacağımız bir çok şampuan markası içerisinde Sodyum lauryl sülfat (kısaca SLS) denen bir kimyasal bulunmaktadır ve bu kimyasal madde vücutta zehirli etki gösterebilir, ortaya çıkan durum saç dökülmesini tetikleyebilmektedir çünkü saç köklerine zarar vermektedir. SLS kimyasalı bulunmayan doğal şampuanlar kullanmanız önerilmektedir, ayrıca bir çok saç boyasında da bu maddeden bulunmaktadır. Bu sebeple olabildiğince saçlarınızı boyatmaktan uzak durmanız iyi bir fikir olabilir. Eğer boyasız yapamayanlardansanız mutlaka boya sürelerini olabildiğince uzun tutun.

Aşırı Kilo Kaybı : Türk insanı olarak spor yapmayı alışkanlık haline getiremiyoruz ve yaz mevsimi gelirken şok diyet listelerine yönelerek kısa süreler içerisinde yüksek miktarda kilolar vermeye çalışıyoruz. Olması gerekenden çok hızlı bir şekilde kilo vermeniz saç dökülmesini tetikleyebilmektedir. Kilolarınız ile ilgili sorun varsa dengeli bir diyet listesine uymanızı, spora gitmenizi ve bunları diyetisyen kontrolü altında gerçekleştirmeniz gerekiyor. (Şok diyet hakkında daha fazla bilgi için bakınız : Şok diyet nedir?)

Saç Dökülmesinin Diğer Sebepleri

Genetik : Vücudumuzun yakalandığı bir çok hastalıkta ana etken genlerimizdir. Bir çok insanda saç sökülmesinin sebebi eğer genetikse 40’lı ve 50’lı yaşlarda saç dökülmesi başlayabilir. Kimi kişilerde saç dökülmesi 20’li 30’lu yaşlarda da görülmektedir.

Hamilelik : Kadınlarda hamilelik zamanında hormon seviyeleri yükselir, pek çok kadında hamilelik zamanı saçların gürleştiği görülmüştür ve bunun sebebi artan hormonlardır. Hamilelik sonrası vücutta artan hormonlar eksi seviyesine indiğinde saçlarda belli bir süre dökülme görülebilir. Bir süre sonra dökülen saçlar yeniden yerine gelecektir ancak süre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Sabırlı olmanızın yanında doktora başvurabilirsiniz.

Menopoz : Aynı hamilelik gibi menopozda da hormon seviyeleri değiştiği için saç dökülmesi yaşanabilir. Bir çok kişide bu sorun menopoz süreci sonrasında sona erer. Ayrıca menopoz döneminde alacağınız ilaçlar da saç dökülmesine sebep olabilmektedir, doktorunuz eğer size ilaç yazarsa yan etkilerini sorun ve zaten zor geçen süreçte birde kafanızı saçlarınızın neden döküldüğü ile yormayın.

 Saç Dökülmesine Sebep Olabilecek Hastalıklar

Tiroit Bezi Dengesizliği : Boyun bölgesinde bulunan tiroit bezinin gerekenden fazla ya da az hormon salgılaması durumunda saç dökülmeleri olabilmektedir. Tiroit bezinde olan bu sorun nadiren saç dökülmesine sebep olsa da kimi kişilerde saç dökülmesine sebep olduğu bilinmektedir.

Seboreik Dermatit Hastalığı : Bir cilt hastalığıdır, genelde oluştuğu bölgede şiddetli kaşınma ihtiyacını doğurur, vücudun herhangi bir gölgesinde çakabilir ve sadece çıktığı bölgeyi etkiler. Saç köklerinin olduğu yerlerde çıkması durumunda deriyi pul pul yapar ve yağlı çirkin bir görüntü ortaya çıkartır. Aynı ayak mantarı gibi oldukça inatçı bir hastalıktır ve tedavisi ciddi bir sabır ister. Kimi kişiler ketoral isimli medikal şampuanla sorunun giderildiğini söylese de mutlaka cildiyeye görülmekte fayda var.

Polikistik Over Sendromu : Yumurtalıklarda ortaya çıkan kist sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Hormonlarda dengesizlik yaratarak cilt yağlanmasına ve tüylenmeye sebep olur ancak saç köklerinin zayıflatan bir durumdur.

Saçta Sedef Hastalığı
Saçta Sedef Hastalığı

Kafada Sedef Oluşumu : Saç derisinde ortaya çıkan sedef hastalığı zaman içerisinde ve fazla yayıldığında saç dökülmesine sebep olur. Buda aynı Seboreik Dermatit hastalığı gibi tedavi edilebilir ancak sabırlı olunması gerekmekte ve cildiye hekimlerinden yardım alınması tavsiye edilir.

Alopesi Areata Hastalığı ( Saçkıran ya da Kılkıran)
Alopesi Areata Hastalığı ( Saçkıran ya da Kılkıran)

Alopesi Areata Hastalığı : Halk arasında saçkıran ya da kılkıran olarak daha çok bilinmektedir. Saçlı deri bölgelerinde ortaya çıkar ve belli bir belirtisi olmadan küçük ya da büyük boyutlar halinde ortaya çıktığı bölgedeki tüm saçları döker, direkt olarak çıplak deri görülür.

Eğer kısa saçlarınızdan sıkıldıysanız ve saç uzatma ile ilgileniyorsanız doğal saç kürü ile saç uzatma yöntemi için bakınız : Sinameki Kürü İle Saç Uzatma Yöntemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here