Makyaj Bazı Nedir ?

3
0
Makyaj Bazı Nedir ve Nasıl Kullanılır ?
Makyaj Bazı Nedir ve Nasıl Kullanılır ?
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Makyaj Bazı Nedir ? Ne İşe Yarar ? Çeşitleri Nelerdir ? Nasıl Kullanılır ?

Tek bir yazıda makyaj bazı ile ilgili tüm konulara açıklık getirmeye çalışacağım, umarım çok uzun bir yazı olmaz ve sizi sıkmam. Sabahları evden çıkarken herkes kendi çapında güzel güzel makyajını yapıyor, elinde kahve ofise giriyor ve çalışma şeysi başlıyor. Aradan saatler geçiyor ve yapılan makyajdan eser kalmıyor. Makyaj duruyor durmasına ama rimeller akmış fondöten silinmiş kısacası makyaj gitmiş. Benim verdiğim örnek sıradan bir günü anlatıyor, düşünsenizle düğünde, nişanda ya da doğum gününde bu durumun oluştuğunu. Makyaj bazı işte bu durumu önlemek için kullanılan bir makyaj malzemesi. Baz, makyajın kalıcılığını arttırırken aynı zamanda ciltteki pürüzleri kapatır ve pürüzsüz bir cilde sahip olunmasını sağlar. Cildin pürüzsüz olması yapılan makyajdaki  başarını oranını ciddi oranda arttırıyor. Ayrıca makyaj bazıprimer” olarakta isimlendirilmektedir.

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar ?

Makyaj bazı uygulandığında ciltteki akne, cilt lekeleri, sivilce izleri gibi istenmeyen detayları ortadan kaldırır, cilde pürüzsüzlük verdiği için uygulanacak olan fondötenin kapatıcılığına yardımcı olur. Kullanılacak olan makyaj malzemelerinin cilt üzerinde çok daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlar ve yapılan makyajın çok daha kusursuz gözükmesine katkı sağlar.

Genel olarak makyaj bazı üreticileri tüketicilere şu vaatlerde bulunmaktadır;

  • Ciltteki pürüzlü bölgelerin kapanmasını sağlamak
  • Cilde kadifemsi bir görünüm katma
  • Ciltteki doğal ton farklılıklarını giderip kızarıklıkları ve siyah nokta gibi izleri kapatmak
  • Ciltte olan derin gözenekleri olabildiğince küçük göstermek
  • ve en önemlisi makyajın çok daha kalıcı olmasını sağlamak
Makyaj Bazı Öncesi ve Sonrası
Makyaj Bazı Öncesi ve Sonrası

Makyaj Bazı Çeşitleri Nelerdir ?

Çeşit konusu aslında bu yazının en uzun kısmı olabilir ancak olabildiğince yüzeysel geçeceğim. Fondöten bazı, kirpikler için maskara bazı, far için göz bazı, dudak bazı gibi makyaj bazı çeşitleri bulunmaktadır ancak profesyonel stüdyolar hariç evlerde genellikle fondöten bazı kullanılmaktadır. Fondöten bazları kişinin ihtiyacına göre kendi arasında da çeşitlere sahiptir, şöyle ki cildin parlamasını engellemek için farklı baz, cildin kurumasını engellemek için farklı baz ya da ışıltılı bir görünüm kazandırmak için farklı baz kullanmanız gerekmektedir. Örnek olarak yağlı cilde sahip olanlar makyajın aşırı parlamasını engellemek için mat bitişe sahip bazları kullanması gerekirken kuru cilde sahip olan kişiler ışıltılı fondöten bazlarını tercih edebilir. Yani makyaj bazı konusu tamamen kişinin yüzüne ve o makyajın kullanılacağı alana göre tercih edilmelidir.

Cilt sağlığına önem veriyorsanız -ki bence vermelisiniz- makyaj bazı seçiminde iyi araştırma yapın ve kalitesiz ürünler kullanmayın. Makyaj bazı uyguladığınızda cilt kadife gibi olur çünkü baz ürünü içerisinde silikon vardır, ucuz ürünlerde ucuz silikon kullanıldığı için cildinizde geri dönülemez sorunlara sebep olabilir. Ayrıca makyaj bazı uyguladığınızda mutlaka eve döndüğünüz anda yüzünüzü temizleyin.

Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır ?

Öncesinde cildiniz mutlaka temiz olmalı, nemlendirici bir yüz sabunu ile yüzünüzü ılık suda yıkayın ve soğuk su ile durulayın. Uygulama örneği olarak fondöten bazını anlatacağım, fondöten bazını sürerken tüm cilde uygulamanız gereksiz. Bu şekilde yaparsanız tüm cildinizi silikon bazlı bir ürün ile kaplamış olursunuz. Kimileri makyaj bazını tüm cilde dairesel hareketlerle uygulamak gerektiğini söylese de ben günlük kullanım açısından bunu doğru bulmuyorum. Makyaj bazını cildinizde pürüz olan yerlere ve parlayan yerlere lokal olarak parmaklarınızla bastırarak uygulamalısınız, eğer pürüzler ilk seferde kapanmazsa aynı işlemi tekrar edin. Pürüzler kapanınca süngerde ya da fırçada kalan bazla uygulamayı sonlandırabilirsiniz. Makyaj bazını olabildiğince ince bir tabaka olarak sürmeye ve göz altlarına çok yoğun uygulamamaya çalışın. Uygulama bitince 5 dakika bazın yüzünüzde kurumasını bekleyin ve makyajınıza devam edin.

3 YORUMLAR

  1. yazınız için teşekkürler ancak kalitesiz markaları kullanmamayı tavsiye etmişsiniz slikon konusundan dolayı. önerebileceğiniz kaliteli bir makyaj bazı markası var mıdır ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here