Maça Çayı Ne İşe Yarar ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

5
6
Maça Çayının Faydaları Nelerdir
Maça Çayının Faydaları Nelerdir
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Diyet ve spor programlarını doğal yöntemlerle metabolizmayı hızlandırarak desteklemek isteyenler için yeni bir alternatif son günlerde oldukça trend. Japonya içinde yetişmekte olan ve toz haline getirilerek tüketilen maça çayı tamamen doğal olarak metabolizmanın normalden daha hızlı çalışmasını sağlayarak diyet döneminde olanlar için daha hızlı kilo verdirmenin alternatif bir yolunu sunuyor. Peki maça çayı nasıl kilo verdirir, vücut için sağlıklı mıdır, nasıl hazırlanır ve ne kadar tüketilir ? Bütün bunlar için yazının devamına göz atın

Maça Çayı Faydaları Nelerdir ?

Günlük ve düzenli kullanım sonrasında maça çayı kilo verme, hastalıklara karşı direnç arttırma ve enerji verme gibi konularda sağlıklı bir bitkisel içecek olarak ön plana çıkıyor.

Maça Çayı ve Zayıflamaya Etkileri

Maça Çayının Yeşil Çaydan Farkı
Maça Çayının Yeşil Çaydan Farkı

Maça çayı yeşil çayın bir türevidir ancak içeriğine bakarsak yeşil çaydan çok daha fazla etkisi vardır. Yeşil çay aktarlardan alındığında yaprak, sallama çay olarak alındığında ise iyice ufaltılmış parçalar olarak kullanılırken maça çayı toz halindedir. Bunun sebebi hasat edilen bitkiler bir takım bekletilme süreçlerinden geçirildikten sonra toz haline dönüştürülür. İşte burada diğer çaylara göre zayıflamaya olan etkisinin sırrı ortaya çıkıyor. Yeşil çay demlendiği zaman sadece yapraklarından alınabilen maddeler vücudumuza giriyor ancak maça çayı toz halinde tüketildiği için bitkinin bütün yapraklarını farkında olmadan tüketiyorsunuz. Buda yeşil çaya göre 10 kat fazla etki ederek metabolizmayı hızlandırıyor. Bu sebeple eğer sadece “kilo verme” amaçlı bir bitkisel çay arayışındaysanız mutlaka maça çayı tüketmelisiniz.

Maça Çayının Hastalıklara Olan Etkileri

Maça çayının içerisinde çok yüksek oranda antioksidanlar bulunmaktadır. Antioksidanlar kendi içlerinde türlere ayrılmaktadırlar. Maça çayı içerisinde yüksek miktarda yer alan Epigallokateşin Gallat maddesi (EGCG) kanser hücrelerinin gelişmesini önlüyor. Buna bağlı olarak akciğer, bağırsak, deri kanseri, mide ve karaciğer kanserlerinde önleyici bir yardımcı gıda takviyesi olarak öne çıkıyor. Ayrıca Alzheimer ilerlemesini yavaşlattığı bilinmektedir. Son olarak sigara kullanımından doğan toksik etkisini azaltıyor.

Enerji Verme Konusu

Maça çayı içerisinde bir miktar kafein bulunmaktadır. Bu özelliğiyle sabahları kahve yerine kullanılabilir. Ancak kahveden farklı olarak içeriği sebebiyle metabolizmayı hızlandıracağı için normale göre daha fazla yağ yakımı ortaya çıkar. Yağ yakımının sonucunda ortaya çıkacak olan enerji bizi gün içerisinde çok daha enerjik hissettirir.

Maça Çayı Günde Ne Kadar İçilmeli ? Fazla İçmenin Zararları Nelerdir ?

Uzmanlar günde 2 bardaktan fazla maça çayı içmenin karaciğer ve böbreklerde fonksiyon bozukluklarına sebep olacağını bildiriyor. Hızlı kilo vermek adına kullanımı kesinlikle abartılmamalı. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarının kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Maça çayı yeşil çayın bir türevi olarak sunulduğu için ve yeşil çay ile içerik olarak benzerlik taşıdığından dolayı gün içinde ikisinden birisini tercih etmeniz gerekiyor. Yani 2 bardak maça çayı içip, üzerine yeşil çay içerek devam etmek son derece sakıncalıdır. Bitki çayı tüketiminde aşırıya kaçmamak ve olası etkiler konusunda bilinçli olmak uzman bir diyetisyene danışmakta fayda var.

Maça Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Kaynatılmış ve ocaktan alındıktan sonra 1 dakika dinlendirilmiş içme suyunu bir fincana dökün. Üzerine 1 çay kaşığı maça çayı ilave ederek iyice karıştırın. Toz halinde olması sebebiyle fincan içinde topaklanma olabilir, bu yüzden iyi karıştırdığınıza emin olun. Maça çayının nasıl biraz acı gelebilir, eğer bu tattan hoşlanmazsanız 1 çay kaşığı bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Dip not : Hiç bir spor ya da diyet programı olmadan hiç bir hap, bitkisel çay ya da kilo verdirdiği iddaa edilen takviye gıda bir işe yaramayacaktır. Bu sebeple sadece çay içerek kilo vermek beklentiniz varsa yanlış yoldasınız. Size tavsiyem mutlaka bir diyetisyen ile görüşmeniz ve amacınıza uygun bir diyet programı hazırlatmanız. Sonrasında size uygun bir spor salonuna kaydolun, bunları yaptıktan sonra bitki çayları ile kilo vermenizi hızlandırın.

5 YORUMLAR

  1. bizim oradaki aktarlarda bulamıyorum, büyük aktar yerlerinde mi satılıyor bu ? ya da internetten alınmasını tavsiye ediyor musunuz ? Ben yeşil çay kullanıyorum daha çok ama bu daha yararlı diye anlıyorum o yüzden denemek istiyorum. yardım eder misiniz ?

  2. Özellikle internetten maça çayı satın alırken faturalı ve orjinal ürün satın almaya dikkat ediniz. Matcha çayı pahalı bir çay olduğu için çok düşük fiyatlara satılan sahte ürünlere itibar etmeyiniz.

  3. Kullanıyorum ve faydasını gördüm.Ama diet ve sporla birlikte.Fazlasını asla tüketmeyin.Günde 1-2 fincan yeterli .Doktorunuza mutlaka danışmanızı tavsiye ederim.Sabırlı ve istikrarlı olmanız yeterli.Yaşam biçimi haline getirirseniz sağlıklı beslenme ve sporu mutlu da olursunuz😉

  4. 1 ay denedim bende bir işe yaramadı sanırım maça çayı her bünye de aynı etkiyi göstermiyor ya da ben gözümde çok büyüttüm bilemiyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here