Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir ?

0
0
Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir ?
Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir ?
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Limonlu Su İçmenin Sağlığa Faydaları

Gün içerisinde masanızda içtiğiniz suya bir kaç dilim limon atarak inanılmaz faydalar kazanabilirsiniz. Limonlu suyun başlıca faydaları olarak sindirim sistemine yardımcı olması, bağışıklık sistemini desteklemesi ve karaciğerin temizlenmesi olarak sayılabilir. Aşağıda limonlu su içmenin faydalarını ve bu fayda etkisini nasıl oluşturduğunu anlatmaya çalıştık, umarım ikna olursunuz ve içtiğiniz her bardak suya 1-2 dilim limon atmayı alışkanlık haline getirirseniz. Önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var, içtiğiniz suya marketlerde satılan “limon suyu” ya da “limon konsantresi” değil direkt olarak kesilmiş limon dilimlerini karıştırın. Ayrıca günde 1 limondan fazlasını tüketmeyin.

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

Limon’un Karaciğere Etkisi : Limon vücudun detoksifikasyon işlemi yapmasına yani halk arasında toksinden arınma işlemine yardımcı olmaktadır, içilen limonlu su karaciğerde toksitlerin arındırılmasına yardımcı olmaktadır

Vücut Tuzlarının Oluşumu : Yoğun spor yapıyorsanız ya da fiziksel aktivitesi ağır olan bir işte çalışıyorsanız bedeniniz terleyerek vücut tuzlarını dışarı atar. Limonlu su dışarı atılan tuzların yeniden vücutta oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Limonlu Suyun Bağışıklı Sistemindeki Rolü : Limon bir C vitamini kaynağıdır, düzenli olarak içilen limonlu su vücuda gereken C vitamini tavsiyesini yaparak özellikle soğuk mevsimlerde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmanızı önlemeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler. Limonlu su C vitamini sebebiyle aynı zamanda vücudun demir emilimini yapmasına yardımcı olur. Demir bağışıklık sisteminin ayakta kalması açısından önemli bir mineraldir, bu etkisi sebebiyle limon bağışıklık sistemini desteklemektedir.

Sindirim Sistemine Etkisi : Limonun asit yapısı mide öz sularına benzerlik göstermektedir. Limonlu su içildiğinde mide ve bağırsak sistemine gıdaların öğütülmesinde ve bağırsakların kendini temizlenmesinde yardımcı olmaktadır. Limonlu su aynı soda gibi şişkinliğin giderilmesine, hazımsızlığa ve mide ekşimesine iyi gelir.

Boğaz İltihaplanmasına Etkisi : Bademciklerinizde eğer bir iltihaplanma oluşmuşsa ılık suya atacağınız bir kaç dilim yavaş yavaş içmeniz bademciklerinizi rahatlatacaktır. Düzenli olarak limonlu su tüketmeniz durumunda boğazlarınızda oluşacak bir ihtihaplanmayı büyük oranda durdurmuş daha başlamadan durdurmuş olursunuz.

Limonlu Suyun Cilde Etkileri : Limonlu su içerisinde yer alan antioksidanlar, cildin yaşlanmasına etkisi olan maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. C vitamini sayesinde kolojen (diğer adı kollajen)  proteininin vücut tarafından üretilmesine yardımcı olmaktadır. Kolojen, vücuttaki yumuşak dokuları destekleyen kıkırdak, kas ve deri gibi farklı yumuşak dokular üzerinde şekillenme ve sıkılaştırma yaratır.

pH Dengesi : Limon metabolizmaya girdiği zaman vücudun asidik yapısını düşürür yani vücudun pH seviyesini yükseltir. pH seviyesini yükseltmesi sağlık açısında oldukça faydalıdır.

Limonlu Suyun İdrar Yolları Üzerindeki Etkisi : Limon suyunun diüretik etkisinden dolayı idrar oluşumunu destekleyerek mesaneyi temizler ve idrar yolu enfeksiyonlarını durdurma konusunda yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde vücuttaki zararlı toksinlerin atılma hızlarını arttırarak vücudun daha hızlı bir şekilde kendisini yenilemesine olanak tanır.

Nefes ve Ağız Sağlığı : Limon suyu içerisinde antiseptik etki bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde bir dezenfektan etkisi göstererek mikropların kırılmasını sağlar. Bu sayede ağızda ve dişlerde oluşan zararlı mikro organizmaları yok ederek diş sağlığına ve nefes kokusunun temiz kalmasına sebep olur. Bazı insanların diş mineleri hassas olabilmektedir. Böyle bir durumunuz varsa limonlu su içtikten sonra ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Eklem Ağrılarına Etkisi : Limonlu su, vücuttaki ürik asidin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Ürik asit sebebiyle eklem ve diz ağrısı yaşıyorsanız bunların azalmasına ya da tamamen yok olmasına yardımcı olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here