İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir ?

0
34
İştah Kesen Yiyecekler, İştah Kapatan Besinler
İştah Kesen Doğal Yiyecekler Nelerdir
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

İştah Kapatan Doğal Yiyecekler İle Kilolardan Kurtulun

Yaz mevsimi kapımızda, yakın bir zaman sonra havalar ısınmaya başlayacak ve kışın bizi fazla kilolardan kurtaran yani gizleyen manto, kazak ve bol kıyafetlerden gözyaşları içerisinde ayrılacağız. Kıyafetler incelecek ve fazlalıklarımız maalesef ortaya çıkacak. Eee malum, iş dünyasının hareketliliği evde bekleyen çoluk çocuk derken spora gitmek büyük lüks haline geliyor. Ve en kötü kısmı ise Türk Mutfağının müthiş lezzetli yemekleri her yanımızda mis gibi kokuyor. Durum böyle olunca tok bile olsak bir lokma ondan az bir kaşık bundan derken ha bire yemeye devam ediyoruz. Bu duruma dur demek lazım. İştahımıza engel olmamız lazım. Madem spor yapmaya yeterince vakit ayıramıyoruz, bizde iştah kesen doğal yiyecekler ile hem aç kalmayız hemde yeme alışkanlıklarımızı kontrol altına almaya çalışırız. O halde listemizi oluşturalım.

 İştah Kesen Yiyecekler Listesi

Elma : Beslenme uzmanları elmanın iştah kesme sebebini içerisindeki lif ve pektin maddesi bakımından zengin olmasına bağlıyor. Elmalar öğünler arasında yendiği zaman tokluk hissini uzatıyor ve sonraki öğüne kadar açlıktan gözünüzün kararmasını engelliyor. Ayrıca elma kandaki glikoz seviyesini düzende tuttuğu için diyetteyken bile yaptığınız aktivitelerde gereken enerjiyi sağlayabiliriz.

Yumurta : Yumurtanın tamamına yakını protein içermektedir ve protein içerikli yiyecekler vücuda tokluk hissi vermektedir. Kepek ekmek arasına yağsız peynir ve bir adet haşlanmış yumurta koyarak yapacağınız kahvaltı ile öğlen arasına kadar iştahınız bastırılmış olur.

Baklagiller : Baklagiller ailesinin içerisinde iştahı doğal yöntemlerle kesen kolesistokinin  adında bir madde vardır. Bu madde sindirim sisteminde salgılanır ve vücut için iştahı kesen bir etki ortaya çıkar. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir araştırmada baklagillerin bu etkisi ortaya çıkarılmıştır.

Salata : Eğer bir diyetisyene gittiyseniz mutlaka salata tavsiyesinde bulunmuştur ve özellikle yeşil yapraklı sebzelere yer verilmesi istenir. Bunun sebebi yeşil yapraklı sebzelerde lif bulunur. Az kalori alarak lif’in etkisi ile uzun sürek tok kalırsınız ve iştahınız bastırılmış olur. Çeşitli yeşil yapraklı sebzelerle oluşturacağınız az zeytinyağlı bol limonlu salatalar ile hem tok kalabilir hemde iştahınızı kesersiniz.

Kırmızı Etler ve Balık : Balık ve kırmızı et tavuk etine oranla protein açısından çok daha zengindir. Bu besinlerle lösin adında amino asit bulunmaktadır ve bu asit kasların kalori yakmasını kolaylaştırır. Günde ortalama 150 gram tüketilen “yağsız” et içeren diyet listeleri fazla kalorilerin yakılmasını sağlarken vücut kas kitlenizi korumanızda yardımcı olur.

Tarçın : Günde 1 gram tüketeceğiniz tarcın ile (yaklaşık bir çay kaşığının % 25’i ) yemeklerden sonra vücudun insülin artışını engeller, buda çabuk açıkmaya engel olur. Tarçını yemeklerin üzerine atabilir ya da çayınızla tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi : Yulaf ezmesi vücut tarafından ağır sindirildiği için tokluk hisse verir ve doğal bir iştah kesme yöntemidir. Sabahları yulaf ezmesi ile kahvaltı yaptığınızda öğlen öğününe kadar tokluk hissedersiniz.

Doğal iştah kapatan yiyecekler tabi ki yukarıdaki listeden çok daha uzundur ancak başlıca bu besinleri kullanabilirsiniz. Oluşturduğumuz listede kolay bulunabilen yiyecekleri seçmeye çalıştık. Umarım etkisini fazlasıyla görürsünüz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here