iPhone Pil Süresini Uzatmak İçin Öneriler

0
37
iPhone Şarj Süresini Uzatmak İçin Öneriler
iPhone Şarj Süresini Uzatmak İçin Öneriler
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

iPhone Telefonlarda Şarj Süresini Uzatmak İçin Tavsiyeler

Teknoloji telefonları akıllı telefon yaptığından beri akıllı telefonlar da bize bağımlısı yaptı. Hayatın akışını teknoloji belirlerken doğal olarak bizim de buna uyum sağlamamız gerekiyor. Akıllı telefon üreticisi Apple’ın iPhone’ları için şarj süresini verimli kullanmak için bu yazıyı hazırlıyoruz ancak öncesinde yeni bir hastalığın teknoloji tutkunlarına sirayet ettiğini belirtmek gerekiyor. Bu yazıda batarya ömrünün verimli kullanılması konu edilmeyecek, sadece telefonunuzun bir şarj ile daha uzun süre açık kalmasına değilinecek.

Plagomani Yani şarja/prize bağımlılık Hastalığı Nedir ?

Eğer telefonunuzun şarjının azaldığını gördüğünüzde “ya kapanırsa ne yaparım” diyerek düşüncelere dalan, şarj yüzdesi azaldıkça el ayak birbirine giriyorsa üzgünüm ama siz bir Plagomani olabilirsiniz. Teknoloji üreticisi Huawei tarafından oluşturulan Plagomani.com sitesini ziyaret etmenizi öneririz. Site genel olarak Huawei’nin telefonlarını tanıtım için yapılmış olsa da Plagomani kavramı gerçektir. Neyse konumuza dönelim.

Neymiş O iPhone Şarjını Daha Verimli Kullandıran Özellikler ?

  1. Bazı uygulamaların verimli çalışması için konum servislerini kullanması gerektiğini kabul ediyoruz zira alakasız uygulamaların konum servislerini kullanması gereksiz. Konum bilgisini sürekli izleyen uygulamalar şarj süresini oldukça kısaltıyor. Bu yüzden Ayarlar >> Gizlilik >> Konum servisleri kısmından kullanmadığını uygulamaların bu servisi kullanmalarını engelleyin. Eğer konumunuz bir kişi ile paylaşılmıyorsa bu özelliği de kapatabilirsiniz.
  2. Otomatik güncelleme özelliği sürekli olarak Apple güncelleştirme merkezini dinlediği için gereksiz şarj tüketir. Haftada belirlediğin bir günde telefonunuzu wi-fi ağına bağlayarak elle güncelleştirmeleri denetlemeniz şarj sürenizi uzatacaktır. Bunu Ayarlar>>iTunes ve App Store kısmından yapabilirsiniz.
  3. Ekran parlaklığını kısmak ya da otomatiğe çekmek şarj kullanımını önemli düzeyde  düşürecektir. Gerekli ayarlamalar için Ayarlar>>Ekran ve Parlaklık kısmından Otomatik Parlaklık özelliğini seçebilirsiniz.
  4. Telefon ekranında 3D geçişler arayüz hareketlerine önem vermiyorsanız koşarak Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Hareketi Azalt bölümüne girerek Hareketi Azalt özelliğini kapatabilirsiniz.
  5. Telefonunuzun çekmediği yerlerde telefonu uçak moduna alabilirsiniz. Telefon çekmediğinde bağlanabileceği bir baz istasyonu arar, bu tam bir şarj yeme canavarıdır. Madem telefon çekmiyor, uçak moduna alarak bu şarj canavarını durdurabilirsiniz.
  6. Arka Plan Uygulama Yenileyici bir takım uygulamaların siz kullanmasanız bile çalışmasına sebep verir ve bu servisler şarjınızın hızla tükenmesine yol açar. Ayarlar>>Genel bölümü üzerinden Arkaplanda uygulama Yenile bölümüne girerek bu özelliği kapatabilirsiniz.
  7. Bluetooth ve wi-fi sürekli açık gezenler farkında olmadan telefonlarının kablosuz cihazları aramasına sebep verirler. Kimisi bu konuda açık kalsa ne olur ki diyor ve onlara soru soruyorum. Arkadaşım evinde kullanmadığın boş eşyasız bir oda var ve sen burada peteği açık tutuyorsun. Doğal gaz faturası artar mı azalır mı ? Mesele işte bu kadar. Kullanmadığını sürelerde wi-fi ve bluetooth özelliklerini kapatmakta fayda var.
  8. Siri iyi hoş bir arkadaş sohbeti güzel ancak onunla sadece haftada bir arkadaşlarla alay etmek için iletişime geçiyorsanız siri’ye güle güle diyin. Ayarlar>>Genel>>Siri kısmından kapabilirsiniz.
  9. Telefona bildirim gelmesi sevgilisi olmayanlar için iyidir, arada telefon dıtlar ve çıkarır bakarız ancak gereksiz bildirimler şarj süresini azaltır. Ayarlar>>Bildirimler kısmında kullanmadığınız uygulamalardan gelen bildirimleri kapatmak şarj verimliliği arttırır. Sonuç olarak size bir bildirim geliyorsa o uygulama sürekli bir yerleri dinliyordur ve enerji harcıyordur. Böyle düşünebilirsiniz bu olayı.

iPhone şarj verimliliğini arttırmaya yönelik yazımız bu şekilde, eğer daha farklı önerileri olanlar varsa yorum bölümünden fikirlerini paylaşabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here