Hızlı Kilo Vermek İçin Bunları Uygulayın

2
44
Kısa Sürede Hızlı Kilo Vermek İçin Öneriler
Kısa Sürede Hızlı Kilo Vermek İçin Öneriler
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Sadece “Zayıflamak” İçin Spor Yapıyorsanız Hızlı Kilo Vermek İçin Uygulanması Gereken Adımlar

Aslında isterim ki spor hepimizin hayatında düzenli bir yer tutsun, haftada ortalama 4 gün spor salonlarına gidelim ya da sahil kenarları veya ormanlarda koşalım ve sağlıklı vücutlara sahip olalım ancak maalesef iş dünyası ve özel hayat bunlara yeterince yer bırakmıyor. Hal böyle olunca 6-7 ay boyunca bütün kış kilo alıyoruz ve yaz mevsimi yaklaşınca kilo vermek için çabalıyoruz. Bu yazı sadece yaz mevsimi gelince spor yaparak hızlı kilo vermek isteyenler için oluşturuldu. 2 ay gibi sürelerde düzenli olarak bu teknikleri uyguladığınızda vücudunuz fazla kalorileri yakmak için bir makineye dönüşmüş olacak.

Rutin olarak ara vermeden her zaman aynı tempoda spor yapan insanların metabolizması o tempoya alışır ve ilk başlarda birim zamanda 10 kalori yakıyorsa alışkanlıktan ötürü birim zamanda yaktığı kalori 10’dan aşağılara zamanla düşer. Bu durum hızlı kilo vermek isteyenler için uygun değildir. Hızlı kilo vermek isteyenler metabolizmalarını sürekli şaşırtmak durumundadırlar. Farklı zamanlarda farklı yük altına giren vücudumuzun tepkisi fazla yağları yakmak olarak sonuçlanır. Bu sebeple yılda sadece 4-5 ay sağlıklı bir vücuda sahip olmak yerine estetik bir vücuda sahip olmak istiyorsanız önerilerimiz sizin için uygun olacaktır.

Spor Yaparken Metabolizmayı Hızlandırmak Kalori Yakışını Hızlandırır

Aşağıda anlatılan yöntemleri uygulamanız durumunda son derece hızlı kalori yakımına devam edeceksiniz. Daha fazlası için vücudunuza uygun, diyetisyen kontrolünde bir diyet programı edinebilirsiniz. Yeri gelmişken madem spora yeni başlayacaksınız aklınızın kenarında bunları tutmanız faydalı olacaktır. “Spora Başlandığında Yapılan En Büyük Hatalar” isimli yazımızı okumanız. Yazıda yer alan 5. madde sizi fazla etkilemiyor, siz en kısa sürede en hızlı şekilde kilo vermek istediğiniz için düzenli olarak spora giden birisi gibi görmeyin kendinizi.

Vücudunuzu Şaşırtarak Yüksek Kalori Yakımını Sabit Tutun

Vücudumuz içerisinde bulunduğu olumlu ya da olumsuz her türlü koşula kendini alıştırır ve rutine girmeye meyillidir. Bu sebeple yaptığınız spor programına vücudun alışmasını engelleyin, onu daima zorlayın ve zaman zaman zorlamayı bırakarak hafif tempolu süreçlere geçin. Spor programınızı  farklı sıklıklarda, farklı yoğunlukta, farklı zamanlarda ve farklı egzersiz türlerini kapsayacak şekilde organize edin. Konuyu gerçek hayata uyarlayalım.

  1. Spor Günü Örneği : Sabah sporuna gidin, 5 dakika hafif tempoda 10 dakika yoğun tempoda koşun. Koşunun her 3 dakikasında ara verin 10 kere şınav çekerek yeniden koşuya dönün, sonra 3 dakika daha koşun ve sonrasında bu sefer mekik çekin. Loşu süresinin tamamını bu şekilde değerlendirin.
  2.  Spor Günü Örneği : Akşam sporuna gidin, 10 dakika koşu ya da bisiklet binişi yaptıktan sonra vücudun 2 farklı kas kütlesini çalıştıracak hafif ağırlıklarla ağırlık idmanı yapın. Sonrasında 30 dakika orta tempoda kardiyo aletlerinden yararlanarak sporu bitirin.
  3. Spor Günü Örneği : Sabah sporuna gidin, 10 dakika hafif tempoda koşu, sonrasında 20 dakika orta tempoda koşu yapın. Sonraki 5 dakika yüksek tempolu koşarak 5 dakika sonrasında hızlı tempo yürüme ile egzersiz programınızı tamamlayın.

Yukarıdaki 3 gün sadece örnek, bu şekilde antreman programınızı, sürelerini ve günlerini değiştirerek devam edin. Kısacası vücudunuza asla rutine alıştırmayın, sürekli olarak farklı yükler altında ve tempoda spor yapın.

Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman (HIIT Antrenmanlar)

Hiit Nedir, Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman Ne İşe Yarar
Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman

Yağ yakma konusunda vücudunuzu tam teşekküllü bir makineye dönüştürmek için yüksek yoğunluklu interval antrenman tekniğini kullanmalısınız. 2013 yılında yapılan bir araştırmada HIIT antrenman uygulan kişilerin ortalama olarak dakikada 15 kilo yaktıkları gözlemlendi. Bu şu demek oluyor, normal tempolu yapılan antrenmanlara göre HIIT antrenman yapanlar 2 katı daha fazla yağ yakıyor. Normalde vücudumuz egzersizden sonrada belli bir süre kalori yakmaya devam eder. HIIT antrenman yapanlarda spor sonrası yağ yakımının daha fazla olduğu bilinmektedir. Not : HIIT antrenman konusuna odaklı detaylı bir makale yazılarak burada bağlantı adresi paylaşılacaktır. 4 Nisan 2016 Güncelleme : HIIT antrenman hakkında geniş kapsamlı yazıyı hazırladık, arzu ederseniz buradan okuyabilirsiniz.

Doğru Beslenme Fazla Kilo Vermenin Anahtarı

Spor Yaparken Doğru Beslenmek, Sağlıklı Beslenmek
Spor Yaparken Doğru Beslenmek

Eğer hayatınıza doğru beslenme alışkanlıklarını sokmazsanız, bütün gün spor yapsanız bile asla ve asla istediğiniz oranda kilo veremezsiniz. Sağlıksız beslenme durumunda fazla kalori alma konusunda ziyade antrenman esnasında zorlanabilirsiniz. Kilo verme döneminde şeker tüketimini 0’a en yakın noktaya getirmelisiniz, bu süreçte yağsız protein miktarı yüksek besinler seçmelisiniz çünkü protein içerikli besinler işhat kesme konusunda yararlıdır, iştah kesen yiyecekler hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. Sağlıklı kilo vermeye yardımcı yağları tercih ederek vücudun karbonhidrat ihtiyacını tahıllardan, sebze ve meyvelerden almalısın.

Ağırlık Ekipmanlarını Kullanmaktan Çekinmeyin

Kalori Yakmak ve Ağırlık Antrenmanları, Ağrılık İle Spor Yapmak
Kalori Yakmak İçin Ağırlık Antrenmanları Yapın

Vücut kas kitlesini arttırmak demek daha fazla kalori yakmanız anlamına gelir. 2015 yılında yapılan bir üniversite araştırmasına göre günde 20 dakika kas gelişimi amacıyla ağırlık idmanı yapan kişilerde yalnızca kardiyo yapan kişilere kıyasla daha az göbek yağlanması ile karşı karşıya kaldıkları belgelenmiştir.

Yemek Yemeden Kahve İçmeden Spor Olmaz

Kimi kişiler spora giderken yemek yemez kimisi ise spordan 30 dakika önce yemek yer. Her ikisi yolda yanlıştır. Gerek antrenman öncesi gerekse antrenman sonrası beslenmek son derece önemlidir. Antrenmanlardan önce yeterli miktarda karbonhidrat ve protein tüketimi HIIT ve ağırlık idmanlarında performansı arttırdığını gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre sıkı antrenmanlar hem antrenman sırasında hemde sonrasında çok daha fazla kalori yakıldığı ortaya çıkartmıştır. Ayrıca antrenmanlardan 1 saat önce sütsüz kahve içmek antrenman sonrasında %15 daha fazla kalori yakıldığını ortaya çıkardı.

Yapılan spor sonrasında mutlaka bir şeyler yemelisiniz. Antrenman sonrasında yenecek bu öğünü oluşturan yiyeceklerin besin değer olarak %40’ı karbonhidrattan, %40’ı proteinden ve %20’sinin faydalı yağlardan oluşması faydalı olacaktır. Bu besin değerleri yıpranan kasların onarımına yardımcı olurken vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi geri kazandıracaktır.

Spor sonrası yapılan hatalı beslenmelere özel bir yazı hazırlanacak, ilgili sayfa burada bilgilerinize sunulacaktır. 1 Eylül 2016 Güncellemesi : Antrenmandan Sonra Yapılan Beslenme Hataları isimli yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. kilo vermek iyi güzel de internette satılan saçma sapan otlara ilaçlara kanmayın, düzenli spor ve doğru beslenme her şeyin başında geliyor

  2. işsiz olduğum için son zamanlarda sabah koşularına başladım 1 aydır 2 günde bir parkta kahve içtikten ve 1 adet muz yedikden sonra ortalama 45 dakika koşuyorum. 1 aydir gözle görülür dokunulunca hissedilir bir incelme oldu. genelde hiit yapmaya çalışıyorum bence sabah koşusu hızlı kilo verme açısından son derece önemli. 1 ay deneyin bir şey kaybetmezsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here