Goji Berry Üzümü – Kurt Üzümü Nedir ve Ne İşe Yarar ?

0
161
Goji Berry Üzümü Yaş Hali
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Son zamanlarda sıklıkla reklamlarda karşımıza çıkan goji berry üzümü diğer adıyla kurt üzümü nedir ve ne işe yarar, sizler için araştırdık.                          

Goji Beryy Üzümü Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Yüksek rakımlı bölgelerde yetişen goji berry üzümü oldukça faydası olan bir meyvedir. Uzak doğu kültüründe yer alan bu meyve yüzyıllardır tüketilmekte ve son yıllarda da ülkemizde ilgi görmektedir. İnce bir fidanın meyvesi olan goji üzümü yumuşak ve küçük bir meyve tanesidir. Yüzyıllardır uzak doğu da şifa kaynağı olarak tüketilen goji berry üzümü özellikle son yıllarda ülkemizde de yoğun ilgi görmeye başlamıştır.

Goji üzümünün faydaları nelerdir?

Goji Berry Üzümü - Kurt Üzümü
Goji Berry Üzümü – Kurt Üzümü

Eskilerin tabiriyle saymakla bitiremeyeceğimiz birçok özelliği olan goji berry üzümü‘nün sapından tutunda meyvesine ve yapraklarına kadar değerlendirilmektedir. Güzellik kremi yapımında kullanılan dalında ki özü ile kadınlara güzellik dağıtmakta, yaprakları şifa kaynağı olmakta ve meyvesinin de birçok faydası bulunmaktadır.

Goji Berry – Kurt Üzümü Faydaları nelerdir?

  • Protein içeren goji üzümü içerisinde %13 oranında protein bulunmaktadır. Oldukça yüksek olan bu oran kepekli buğdayda bulunan kepekten bile fazladır.
  • İçerisinde C vitamini deposu bulunmakta desek az bile demiş oluruz. Portakalda bulunan C vitamin oranının yüzlerce katı vitamini küçücük kütlesinde barındırmaktadır.
  • Ayrıca goji üzümü içerisinde E vitamini ve B vitamini % 8 oranında barındırmaktadır.
  • Çeşitli minareleri içerisinde barındıran goji berry üzümü kalsiyum, çinko, selenyum ve fosfor gibi minareleri yüksek oranda içerisinde barındırmaktadır.
  • Hafıza gücünün artmasında etkisi bulunmakta, protein oranı sayesinde kas gelişmesine ve büyümesine katkısı olmakta ve karaciğer yağlanmalarına karşı betain bileşeni içermektedir.
  • Tümörün artmasını durdurduğu gibi tümöre karşı savaşan vitaminler ve minareler içerisinde yer almaktadır.
  • Düzenli olarak kullanan kişilerde kan basıncını düzenlediği gözlenmiştir.
  • Göz sağlığına iyi gelecek olan zeaxanthin maddesi ile göz sağlığını korur.

Goji Berry Üzümünün Zayıflamaya etkisi var mı?

Goji berry yani kurt üzümü Asya ülkelerinde yapılmış olan araştırmalara bakıldığında zayıflamaya olan olumlu etkilerini görmekteyiz. Sabah ve akşam aç karnına düzenli bir şekilde goji üzümü kullanan obezite hastalarında ciddi oranlarda zayıflama haline rastlanmıştır. Özellikle uzak doğu ve Asya ülkelerinde goji berry üzümü ile zayıflamak sık rastlanan bir durumdur. İçerisinde bulunan polisakkaritler tüketilen gıdaları enerjiye çevirmesi özelliği sayesinde zayıflamanın olduğu gözlenmiştir. Asya ve uzak doğuda kullanılan bu meyve artık ülkemizde de zayıflamak için kullanılmaya başlanmıştır. Diyetisyen ve uzmanların da göz bebeği olan goji berry üzümü ile sizde zayıflayabilirsiniz.

Goji Berry Üzüm Ağacı
Goji Berry Üzüm Ağacı

Kurt Üzümü Zayıflamak Amacıyla Nasıl tüketilmeli ?

Goji berry üzümü’nün zayıflamaya etkisi nasıl olur? Zayıflamak isteyenlerin sabah ve akşamları aç karnına 2’şer adet tüketmesi halinde zayıflamaya olan etkilerini düzenli kullanmaları halinde görecektir. Düzenli olarak sabah ve akşam alınan goji berry üzümü ile sizde fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve saydığımız faydalarından yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here