Evde Çamaşır Kurutmanın Zararları

0
13
Evde Çamaşır Kurutmanın Zararları Nelerdir, Evde Çamaşır Kurutmak
Evde Çamaşır Kurutmanın Zararları Nelerdir ?
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Evin İçinde Çamaşır Kurutmanın Zararlarına Dikkat!

Özellikle kış mevsiminde yıkanan çamaşırın balkona asılması illallah edilecek bir durum. Üşengeçlikten ya da zaman yetersizliğinden genellikle bulunduğumuz odanın en sıcak noktasına yıkanan çamaşırlar asılır asılmasına ama bu hiçte iyiye işaret değildir. Islak çamaşırları kurutma teline veya doğalgaz peteklerinin üzerine dizdiğinizde ortaya çıkan nemli ortama ciddi akciğer problemlerine sebep veriyor. Bu durum hem ailenizi hem sizi tehdit etmekte. Peki bu kadar önemli sorunların sebebi nedir, inceleyelim ve öğrenelim.

Aşırı Nemli Ortamlar Ölümcül Akciğer Rahatsızlıklarına Sebebiyet Veriyor

Yıkanan bir çamaşırın oturulan bir odada kurutulması nem oranını arttırmaktadır. Odada kurutulmaya çalışılan eşya miktarına bağlı olarak ortalama % 30 civarlarında nem miktarı artar. Bu nem artışı ile birlikte havadaki küf, mite ve diğer zararlı mikro organizmaların hastalık yaratacak boyutta çoğalması için uygun bir ortam oluşuyor. Islak çamaşırların kurumaya bırakılması sırasında kumaştaki su buharlaşarak havayı nemlendirmektedir. Özellikle astım ya da solunum yolları ile problemleri olan kişilerde bu durum öksürük ve nefes darlığı gibi sorunları tetikliyor. Solunum yollarına bağlı bir hastalığınız olmasa bile solunulan nemli hava daha farklı problemleri beraberinde getirebiliyor. Aşırı nemli hava sebebiyle ilerleyen süreçte Asperglilosis adı verilen bir hastalık ortaya çıkıyor. Bu hastalığın ortaya çıkması akciğerlerinize küf mantarının yerleşmesine sebep oluyor ve sonrasında ateş, öksürük ve nefes alma gibi sorunlar beraberinde geliyor. Kişinin sağlık durumuna bağlı olarak bu sorun ölümlere bile yol açabiliyor.

Bir makine dolusu çamaşır yıkadığınızda çamaşır makinesi yüksek devirde sıkma işlemi yapsa bile ortalama olarak çamaşırlarda 2 litre civarında su kalıyor. Bu ıslak eşyaların bulunulan odaya asılması durumunda solunulan havada fazladan 2 litrelik bir nem oluşturuluyor, doğal olarak vücut buna belli bir düzeyde tepki verecektir. Nemli ortamlar bağışıklık sistemini etkilemekte ve zayıf olan kişilerde hastalığı ortaya çıkartmaktadır.

Evde Çamaşır Kurutmanın Zararlarından Nasıl Kurtulunur ?

Eskilerden kalan birinci yöntem : Çamaşır makinesi yıkama işlemini bitirince üşenmeyin, yaz da olsa kış ta olsa çamaşırları mutlaka balkona asın. Soğuk dönemlerde ıslak çamaşırlar geç kurur, yıkanan kıyafeti sabah dahi giymeniz gerekse asla odaya asmayın. Balkon ya da camlara asarak kıyafeti kurutun.

Modern olan ikinci yöntem : Çamaşır kurutma makineleri hem zamandan hem sağlıktan kazanç elde etmek için 4 mevsim emrinize amade. Ortalama olarak 600 – 900 TL’ye satın alacağınız bir kurutma makinesi ile çamaşırlarınızı kurutabilirsiniz. Yaklaşık 2 saatte tüm kıyafetleriniz hiç yıkanmamışçasına kuru olarak makineden çıkıyor.

Evde Çamaşır Kurutmanın Diğer Zararları

Sağlık oldukça önemli bir konu olsa bile oturduğumuz eve de dikkat etmek zorundayız. Odalarda kurutulan çamaşırlar duvarlarda nem birikmesine ve zamanla rutubet oluşmasın sebebiyet verir. Bu durum kötü kokunun yanında duvarda renk değişimi, boyanın çabuk dökülmesi ve daha ileri ki safhalarda duvarlarda zayıflamaya sebep olur. Kurutulan çamaşırlar banyo gibi seramik kaplı yerlerde dahi olsa tavan üzerinden tahribat oluşturacaktır. Bu sebeple hem canınız hem eviniz hemde eşyalarınız için evin içinde çamaşır kurutma alışkanlığından vazgeçin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here