En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

0
8
Dekorasyonda Yapılan Yanlışlar, Dekorasyon Hataları
Dekorasyonda En Sık Yapılan Hatalar
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Dekorasyon Sürecinde En Çok Yapılan Hatalar

Özellikle yeni bir eve taşınıldığında ya da evimiz tadilata girdiğinde kadınlarda hemen bir güzel heyecan başlar. Hangi renk boya yaptırayım, salona nasıl bir koltuk takımı alayım, buraya nasıl bir dekorasyon ürünü yerleştireyim diyerek uykusuz geceler tadilat bitene kadar devam eder. Artık ev hazırdır hazır olmaya ancak moraller biraz bozuktur. Çünkü dekorasyon yapmak heyecanıyla bazı detaylar gözden kaçar ve sonuçta birbirine tam uymayan bir ev ortaya çıkabilir. Hem verilen emekler boşa gidiyor, hemde ciddi bir maddi kayıp ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu durumdan kurtulmak için dekorasyonda sık yapılan hatalardan kaçınmak gerekiyor. Her insanın zevkleri ve alışkanlıkları kendine özeldir, dolayısıyla sizin beğendiğiniz bir eşya ya da rengi başkaları beğenmeyebilir ve bu normaldir. Ancak satın alınan bir dekorasyon eşyası odaya koyulduğu anda göz yorucu bir tablo ortaya çıkarabilir. Dahası evdeki genel hakim dekor havasını bozarak eve rüküşlük katabilir. Bu hatalara düşmeyelim diye işte sizin için hazırladığımız en sık yapılan dekorasyon hataları listesi.

Az Para + Çok Beklenti = Hayal Kırıklığı

Alıştırıldığımız “hem güzel hem ucuz olsun bide çok güzel yakışsın” anlayışından kurtulmakla dekorasyona başlamak gerekiyor. Bu “ucuza dekorasyon olmaz” demek değildir ve bazen 20 TL ye alınan bir aksesuar eve şık bir hava katabilir ancak bu her eşya ve oda için geçerli değildir. Eviniz tadilat yapılırken kullanılan malzemelerin ucuz olması için kaliteden vazgeçerseniz ve olması gerekenden daha düşük bir ücrete usta çalıştırırsanız zaten kalitesiz olan malzeme isteksiz ve memnuniyetsiz olan ustanın da katkılarıyla bir kabusa dönüşebilir.

Dekorasyon ustasına hak ettiği ücreti vererek kaliteli malzemeler ile tadilatı bitirdik, sırada kafa karışıklığı ve tarz var. Kararsız olarak yapacağınız alışverişlerden aldığınız eşyalar bir odada toplandığı anda pişman olabilirsiniz. Mutlaka dekorasyon tarzınızı belirleyiniz. Bütün salonda modern bir çizgide yapılan tadilat ve alışverişlerden sonra altın varaklı bir aynayı yemek masasının karşısına asmak rüküşlük olur. Bütün ortamın modern esintisini yok eder ve büyük bir tezatlık oluşturur. Bu sebeple daha tadilata başlamadan ve eşya almadan önce mutlaka tarzı net olarak belirleyin ve bütün dekorasyon sürecini bunun ekseninde şekillendirin. Bu arada tercih edeceğiniz tarzı tüm eve uygulamak yerine birbiriyle bağlantısı olmayan odalarda farklı çizgilerde dekorasyon yapabilirsiniz. Dolayısıyla salonda kullanılan dekorasyon tarzı ile yatak odası ya da çalışma odasının tarzı farklı olabilir.

Yetersiz Işıklandırma Dekorasyonu Bozuyor

Dekorasyonda Yetersiz Aydınlatma Hatası
Dekorasyonda Yetersiz Aydınlatma Hatası

Genelde tadilatlar gündüzleri yapılıyor, dolayısıyla dikkat etmeyiz tadilat sırasında ışık nasıl durdu, az mı geldi çok mu geldi. Sonuçta gün ışığı camdan içeri giriyorken tercih edilen avize ya da ışıkların bir önemi yok. Ancak hava kararıp perdeleri çektiğimizde ışık yandığı zaman dekorasyonu en iyi ışık gösterecektir. Aydınlatma konusu dekorasyonda yapılan hataların başında geliyor diyebilirim. Odaya genellikle tek bir avize yeterli gelmiyor, nasıl bir lamba kullanırsak kullanalım dengesiz bir aydınlatma ortaya çıkabiliyor. Tek bir avizede büyük bir ampul odanın ortasını aydınlatırken kenarlar karanlık kalabiliyor, düşük bir lamba kullanıldığında da bir işe yaramıyor. Bu sebeple odanın şekline ve boyutuna göre alternatif aydınlatma nesneleri seçmek yararlı olacaktır. Mesela yemek masasının yanına dimmer ile aydınlık seviyesi ayarlanabilen dekoratif bir lambader düşünebilirsiniz.

Dekorasyonda Çok Renklilik Karmaşaya Sebep Olabiliyor

Çok Renkli Dekorasyonlar Kargaşa Yaratabilir
Çok Renkli Dekorasyonlar Kargaşa Yaratabilir

Dekorasyonda sık yapılan hatalardan bir diğeri ise renk seçiminde ortaya çıkan kargaşa. Çok renkliliği seviyor olabilirsiniz ancak bütün sevdiğiniz renkleri tek bir odada kullanmak göz yorucu olabilir, dahası satın alınan eşyalar bu renkler içerisinde kendini gösteremeyebilir ya da odada kullanılan ışık yetersiz kalabilir. Kullandığınız renkler birbiriyle ne kadar uyumlu olursa o kadar güzel bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Bir diğer yapılan dekorasyon hatası aslında son derece sade ve şık bir dekorasyondan sonra etrafa çok sayıda minik dekorasyon objeleri ile doldurmak. Evinizin büyüklüğünü dikkate alarak küçük objeler satın almalısınız. Fazla kalabalık ortamlar hem sizi hem misafirinizi yorabilir. Bununla birlikte odada eğer tablo kullanıyorsanız onları astığınız yüksekliğe dikkat etmenizde fayda var. Sanırım anne babalardan alışkanlıktan olsa gerek genellikle tablo ve çerçeveler odada yerden oldukça yüksekliğe asılıyor. Biz tabloları asarken ayakta durarak bunu yapıyoruz ancak evde durduk yere kimse ayakta durmaz. Gerek biz gerekse eve gelen misafirler oturdukları zaman tabloya bakmak için boyun felci geçirmesin yazıktır. Bu sebeple tablonun yüksekliğini ayarlarken birileri koltukta oturmalı ve kendi bakış açısına göre tabloları asmalısınız.

Son olarak uzman bir iç mimardan dekorasyon konusunda yardım talep ederseniz mimarın uzmanlığı ve sizin hayal gücünüz inanılmaz bir dekorasyon ortaya çıkarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here