Drone’lar Artık Yüzebilecek!

0
32
Hem Uçan Hem Yüzen Drone Geliştirildi
Hem Uçan Hem Yüzen Drone Geliştirildi
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Su Altında Çalışacak Drone Geliştirildi, Adı Cracuns

Teknolojiyi biraz takip eden kişiler zaten drone nedir biliyorlar, teknoloji ile hiç alakası olmayan insanlar ise en azından haberlerde “THY pilotu drone ihbarında bulundu, polis drone’u uçuranların peşine düştü…..” şeklinde haberlerden biliyor. Tanım olarak drone adı verilen ve türüne göre cep telefonu ya da kendi yer merkezinden kontrol edilen pervaneler aracılığıyla uçan, çok çeşitli boyutlarda ve farklı amaçlara hizmet edecek şekilde üretilen insansız hava aracı olarak tanımlamamız mümkün.

Cracuns İsimli Drone Hem Uçacak Hem Yüzecek

ABD’de laboratuvar ortamında geliştirilen ve Cracuns adı verilen drone John Hopkins Üniversitesi tarafından yürütülen bir projede hayat buldu. Geliştirilen drone su altında uzun süre kalabiliyor ve tuzlu deniz suyunun negatif etkilerine direnç gösteren bir yapıya sahip.

John Hopkins Üniversitesi bünyesinde bulunan geliştirici takım tarafından test edilen Cracuns 30 ile 60 metre kadar derinliğe dalarak su altında iki ay kalarak ortamı izleyebiliyor ve kendisini gizliyor. Araştırma görevini yürüten drone 2 ay sonra denizden çıkıp uçarak görevine devam ediyor. Kendisini gizleme özelliği ile casusluk amacıyla kullanılması söz konusu olabiliyor. Şu anda askeri amaçlarla üretilen bir model ancak ilerleyen dönemde son kullanıcı olan bizlere uygun versiyonlarının çıkması muhtemel gibi gözüküyor. Son olarak Cracuns adı aslınd bir kısaltma, uzun adı Corrosion Resistant Aerial Covert Unmanned Nautical System şeklinde. John Hopkins Üniversitesi üniversitesi yetkilileri drone’a ait bir video paylaştı, aşağıdan izleyebilirsiniz.

Not : Bu yazı 22 Mart 2016 tarihinde yayımlandı, ilerleyen tarihlerde aşağıdaki video yükleyici tarafından kaldırılırsa görüntü göremeyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here