Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları

0
23
doğalgaz faturasını düşürmek teknikleri, doğalgaz fatura düşürme
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin Pratik İpuçları

Mart ayının ortalarını bitirmişken yaz mevsimi ha geldi ha geliyor derken soğuklar bitmek bilmiyor. Son zamanlarda çevreden sürekli doğalgaz faturalarının yüksekliği konusunda şikayetler isyanlar geliyor ancak sonuç değişmiyor ve ödemek zorunda kalıyoruz. Doğalgaz fatura ücretlerini düşürmek ama bunu yaparken aynı zamanda yeteri kadar ısınmak için bir kaç ipucu var. Kombi ayarımız kısık seviyedeyken ısınmak ve az fatura ödemek için adımları sıralıyoruz.

Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin Tüyolar

Isı Yalıtım Sistemleri İle Enerjide Tasarruf
Isı Yalıtım Sistemleri İle Enerjide Tasarruf

Eviniz için ısı yalıtım mantolaması yaptırın : Evinizin dışına yaz mevsiminde yaptıracağınız ısı yalıtım mantolaması evinizin hem sıcak kalmasını sağlamak hemde ekonomik faturalar ödemek için en önemli yoldur. Bu ısı yalıtım sistemi ile daha düşük enerji harcayarak daha verimli bir ısınma mümkün. Kombiniz en kısık seviyede bile olsa evinizde ince bir eşortman takımıyla sıcak kalabilirsiniz.

Duvar peteklerinin önünü kapatmayın : Genellikle hemen her evde peteklerin önünü kapatmak gibi büyük hatalar yapıyor, önlerine bir sandalye koyulsa gene sorun değil ancak çekyat ya da köşe takımlarını peteklere çok yakın bırakmak petekteki ısından yararlanmasını engeller. Bu sebeple peteklerin önlerini olabildiğince açmanız gerekmektedir.

Doğalgaz Tasarrufu İçin Petek Arkalığı
Doğalgaz Tasarrufu İçin Petek Arkalığı

Alüminyum Radyatör/petek arkalığı kullanın : Son derece ucuz rakamlara sahip olabileceğiniz peteğin arkasına yerleştirerek duvardan gelen soğuğu izole etmenize yardımcı olacak petek arkalığını mutlaka edinin, plakası 20 TL civarında yapı marketlerinde satılıyor. Bu plaka peteğin çok daha verimli çalışmasına yardımcı oluyor. İncelemek isterseniz eğer https://www.koctas.com.tr/radyator-ve-havlupanlar/izocam-izopan-radyator-arkaligi/1819-3605/

Kombi ve petek bakımlarını düzenli olarak yaptırın : Kombinin ve peteklerin verimli çalışabilmesi için düzenli bakım yapılması çok önemli. Petek tesisatlarında zamanla oluşan hava sebebiyle sıcak su peteğe tam olarak ulaşamıyor bu sebeple petek verimi düşüyor. Aynı zamanda düzenli yapılmayan kombi bakımı sebebiyle suyun ısınma süresi artıyor ve daha fazla gaz tüketimi oluşuyor. Bakımlarını kesinlikle ihmal etmeyim.

Mutfağın kapısını açın : Mutfakta yemek yaparken gerek ocakta oluşan ısı sebebiyle gerek yapılan yemeğin buharı sebebiyle mutfak oldukça sıcak bir ortam sağlıyor. Eğer yapılan yemekte koku v.s. yoksa kapıyı açmaktan çekinmeyin. Hem evinizdeki kuru havayı kırarsınız hemde ısınmak için alternatif bir kanala sahip olursunuz.

Son olarak ütü yapın – biliyorum nefret edilebilecek bir konu 🙂 – : Ortalama bir ütü en az 1 – 2 saat sürüyor, burada oluşacak buhar ısı gücünden yararlanmamak olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here