Dekorasyonda Kullanılan Renklerin Anlamları Nelerdir ?

4
10
Dekorasyonda Kullanılan Renkler ve Anlamları Nelerdir ?
Dekorasyonda Kullanılan Renkler ve Anlamları Nelerdir ?
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Dekorasyonda Doğru Renk Seçmenin Püf Noktaları

Kıyafetlerde ve aksesuarlarda seçtiğimiz renkler o andaki ruh halimizi yansıtıyor, dolayısıyla karşımızdaki insanlarda seçtiğimiz renklerden ruh halimizi tanımlayabiliyor. Peki bu kadar önemli bir detay olan renkleri dekorasyon konusunda nasıl kullanmalıyız ? Renkler ev dekorasyonunda ve tasarım dünyasında da oldukça önem taşıyor. Bir odada kullanılan renkler, o odanın daha büyük ya da küçük algılamamızı, içinde bulunduğumuz sürede daha huzurlu ve mutlu hissetmemizi sağlar. Örneğin yatak odasında daha huzurlu ve sakin vakit geçirmek için dingin tonlar, oturma odasında daha enerjik hissetmemiz için açık tonlar kullanmak mantıklı seçenektir. Bunu sağlayabilmek için hangi renk ne hissettirir konusunu sizler için araştırdık, şimdi dekorasyonda en çok kullanılan renklerin anlamlarına geçebiliriz

Dekorasyonda En Çok Kullanılan Renkler ve Anlamları

Tutku ve Gücün Rengi Kırmızı
Kırmızı renk enerjiyi, gücü ve tutkuyu en iyi yansıtan renktir. Dekorasyon yaparken iç mekanlarda küçük ya da büyük yüzeyleri boyamak için kullandığınızda enerjiyi ortaya çıkartacaktır. Odada hakim olarak açık bir renk seçilmesi durumunda kırmızı mobilyalar ya da küçük boyutlu kırmızı dekoratif objeler kullanılabilir.

Neşe ve Enerji; Turuncu
Turuncu renk ile tasarlanan bir iç mekanda misafirleriniz ve siz neşeli ve enerjik hissedeceksiniz. Turuncu rengin yarattığı neşe hissi enerjinizi tetikleyecek. Canlandırıcı ve bir çok dekorasyon kombinine uygun bir renktir.

Güneşin Temsilcisi Sarı
Kırmızı ve turuncu renk gibi sarı renkte sıcak renk grubu ailesine dahildir. Hakim renk olarak sarı seçilmesi durumunda odada bulunan kişilerde canlandırıcı ve enerjik bir his ortaya çıkartacaktır. Artık bir çok modern konsept dekorasyon çalışmalarında sarı ve siyah renkler bir arada kullanılmakta ve ortaya oldukça güzel bir tasarım çıkartmaktadır.

Doğanın Rengi Yeşil
Yeşil renk yatıştırıcı ve iyileştirici bir hissin ortaya çıkmasını sağlar. Nasıl şehrin stresinden kurtulmak için bir kırsal geziye gittiğimizde içimizde bir mutluluk, huzur ve dinginlik yaratıyorsa yeşil renk ile tasarlanan mekanlarda da buna benzer hisler ortaya çıkacaktır. Ayrıca yeşil soğuk renkler grubuna dahildir.

Dalgalardan Gelen Renk Mavi
Mavi Renk aynı yeşil gibi soğuk renk ailesine dahildir. Dekore edilen mekanlarda mavi kullanılması durumunda serinletici ve rahatlatıcı bir his hakim olacaktır. Mavi renk ayrıca stresi engeller. Genellikle sakinleşme ve dinlenme amaçlı dekore edilen ortamlarda kullanılır.

Asaletin Rengi Mor
Mor soğuk renk grubu üyelerindendir. Genelde dekorasyon yapılan alanlarda iç mekanlarda kullanılmaktadır. Mor renk aynı zamanda kırmızının enerjisi ile mavinin dinginliğini içerisinde barındırır. Bu sebeple dengeleyici bir renktir. Açık tonlarında yapılan dekorasyonlarda romantik ve nostaljik hisler yaratır. Ayrıca feminen tasarımlar içinde uygundur.

Aşkın Rengi Pembe
Pembe genellikle büyük alanlarda kullanmak yerine farklı renkle tasarlanan alanlara renk katmak için kullanılmaktadır, bu yüzden duvar boyası olarak çok fazla kullanılmaz ancak pembe renk ve tonları koltuk takımı gibi eşyalarda kullanılmaktadır. Pembe renk dekorasyonda huzur veren dingin bir his yaratmaktadır ayrıca kişide sıcaklık ve mutluluk hissi yaratır. Genellikle kız bebeklerin ve genç kızların odalarında kullanılmaktadır.

Bir Klasik, Krem ve Bej
Dekorasyon konusunda en çok ve yaygın kullanılan renklerin başında gelmektedir. Yeni dekorasyon trendi olan taş kaplamalı duvarlarda özellikle kullanılması önerilir çünkü iyi bir uyum sağlar. Krem ve bej oldukça uyumlu renklerdir, bu 2 renk ile yapılan çalışmalarda ortamda bulunan kişilerde rahatlatıcı bir his ortaya çıkmaktadır. Evin her köşesinde kullanılabilir.

Toprağın Gelen Renk Kahverengi
Genellikle özel bir dekorasyon çalışması yapılmadığı sürece kahverengine sahip eşyalar mekanlarda kullanılmaktadır. Duvar gibi alanlarda kullanılmak yerine genellikle koltuk takımı, mobilya ve zeminde kullanılmaktadır. Koyu kahverengi tonları toprağı anımsattığı için bir doğallık çağrışımı oluşturur. Ortamda aşırı kullanımı kasvetli ve sıkıcı bir etki yaratabilir.

Siyah ve Beyaz’ın Karışımı Gri
Gri renk kullanıldığı ortama ve tonuna göre ciddiyet ya da dinginlik hissi vermektedir. Açık tonları dinginliği ve serinliği çağrıştırır. Tercih edilecek ton uygulandığı mekanda bir çok farklı hissi ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle beyaz renk ile birlikte kullanıldığında şok bir görünüm elde edilebilir. Çok canlı renklerle birlikte kullanıldığında onların enerjisini azaltacaktır. Oturma ve çalışma odalarında genellikle açık tonlar tercih edilmekte.

4 YORUMLAR

    • şu renklerin anlamlarını üzerine onlarca kitap var alıp okumak lazım aslında, dekorasyonda seçilen renkler direkt olarak insanın psikolojisini etkiliyor.

  1. renk değil de eski evlerde kullanılan böyle kırmızı kırmızı tuğlalar var, evim böyle olsun isterdim. hem doğal hem farklı hem de çok güzel olurdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here