Ceviz’in 10 Önemli Faydası

1
28
Ceviz'in Faydaları, Ceviz'in 10 Farklı Faydası
Ceviz'in Faydaları, Ceviz İle Sağlıklı Beslenme
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Ceviz Tüketerek Uzun Süre Tokluk Hissi Yaşayın

Ceviz ülkemizde oldukça kolay bulunan önemli bir besin olmasına karşın maalesef gerekli özeni göstermediğimiz iyi gelen yiyecekler arasında bulunuyor. Özellikle spor yapanlar ve diyette bulunanlar için ceviz oldukça önemlidir çünkü içerisinde bulunan yağlar midede diğer besinlere göre daha fazla kaldığı için tokluk hissini oldukça uzatmaktadır.

İçerisinde oldukça fazla miktarda omega-3 asidi bulunan ceviz, düzenli olarak tüketildiğinde özellikle spor yapanlar için oldukça sağlıklı bir besin haline gelmektedir. Bunun yanı sıra gelişimini sürdüren çocuklarda düzenli tüketim ile bilişsel zeka gelişimi konusunda da oldukça fayda sağlamaktadır. Sağlıklı beslenme konusunda oldukça faydası bulunan Ceviz’in vücut için 10 farklı önemli özelliğini aşağıda bulabilirsiniz.

Ceviz’in Vücuda 10 Önemli Faydası Nelerdir ?

  • İçerisinde bulunan bileşenler sebebiyle düzenli tüketildiğinde ceviz, kanseri önleyici bir besin olarak ön plana çıkmaktadır.
  • Cevin’in içerisinde omega 3 – alfa-linolenik asit – oldukça yoğu olarak bulunmaktadır, yüksek miktarda omega 3 tüketimi kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır
  • Kalp ve damar hastalıklarının iki önemli faktörü vardır, bunlar düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü ve kan basıncı seviyesidir. Cevizin bu iki faktörü azalttığı ortaya çıkarılmıştır. (lipoprotein kolesterolünü yaklaşık %9-16 ve diyastolik kan basıncını yaklaşık 2-3 mm hg oranında)
  • Kalp hastalıkları riskini %30 seviyesinde inme riskini ise %49 azalttığı ortaya çıkmıştır.
  • Ceviz’inde dahil edildiği yüksek miktarda ve düzenli yemiş tüketimi ilerleyen yaşlarda ortaya çıkma riski olan alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkilidir.
  • Erkekler için Sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı belirlenmiştir.
  • Kadınlarda yüksek miktarda ve düzenli ceviz tüketimi “tip 2” diyabet riskinde azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Ceviz’in içerisinde en yüksek oranda polifenol maddesi bulunmaktadır.Polifenolların büyük çoğunluğu antioksidandır ve bu özelliği ile kanserden ve kalp hastalıklarından korunmada güçlü bir rol oynamaktadır.
  • Günde en az 42 gram ceviz tüketimi yapan insanlarda kalp ve damar hastalıklarının iki risk faktörü arasında yer alan non-hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b’yi ciddi miktarda azalttığı tespit edilmiştir.
  • Günde 56 gram ceviz tüketimi, organ yağlanması görülen yüksek kilolu kişilerde endotelyal  işlevi geliştirdiği tespit edilmiştir. Beslenme düzenine eklenen ceviz, bireylerin kilo almasına neden olmamıştır.

Yukarıda yer alan maddeler insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Uymanız dileklerimle.

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/tok-tutan-gidalarin-basinda-ceviz-pembenar-detay-sagliklibeslenme-2207462/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here