Apple iMessage’da Açık !

2
32
Apple iMessage'da Güvenlik Açığı mı Var ?
Apple, iMessage guvenlik acisi, imessage mesajlaşma
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Johns Hopkins Üniversitesi : iMessage Açık Barındırıyor !

Geçtiğimiz aylarda iCloud üzerindeki bir güvenlik açığı sebebiyle bir çok yabancı ünlünün özel hayatı ilgilendiren fotoğraf ve videoları internet üzerinde erişilebilir duruma gelmişti ve oldukça büyük bir skandala imza atılmıştı. iCloud kaynaklı bu sorun sebebiyle zor durumda kalan ABD’li Apple şimdide Johns Hopkins Üniversitesi bünyesinde çalışan araştırmaların iddası sebebiyle bir takım eleştirilere maruz kalıyor. Üniversite araştırmacılarına göre iMessage üzerinden paylaşılan video, fotoğraf ya da dosyalara bir kaç aylık çalışma ile erişim sağlanmış durumda. Özellikle eski IOS sürümü kullanan kişilerde bu açıktan faydalanmanın daha kolay olduğu belirtiliyor. Problemin ana kaynağı normal metin mesajlarında kullanılan şifreleme yöntemine göre dosya paylaşımlarında daha basit bir şifreleme kullanılıyor ve geriye dönük olarak şifre kırma denemeleri konusunda bir filtreleme çalışması yapılmıyor.

Açığı bulan Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacılarının amaçları iMessage kullanan kullanıcıların gizliliğini ihlal etmek değil, daha önce bu konudaki düşüncelerini paylaşmış durumda araştırmacılar. Asıl konu bu araştırmada kendileri başarıya ulaştıysa başkaları da olabilir, bu ihtimal sebebiyle Apple’dan açığın kapatılmasını konusunda gerekli çalışmalar için bilgi paylaşabileceklerini iletiyorlar.

Kaynak : https://webrazzi.com/2016/03/21/arastirmacilar-imessageda-yeni-bir-acik-buldu/

2 YORUMLAR

  1. telefonlara güncelleme yapsan bir dert yapmasan bir dert. güncellersin ya açık çıkar ya da telefon ağırlaşır. Güncellemesen uygulamalar yüklenmez.mağduruzzzz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here