AfterBurn Etkisi Nedir ?

0
41
Afterburn Etkisi Nedir?, Hızlı Yağ Yakma Teknikleri Nelerdir ?
Afterburn Etkisi Nedir?, Hızlı Yağ Yakma Teknikleri Nelerdir ?
Blog Yazarlığı, Editör İlanı

Afterburn Etkisi Nedir ?

Az bilinen ve kısaltma olarak EPOC yani excess post-exercise oxygen consumption, daha çok bilinen ismiyle afterburn, yoğun idmanlarda oluşan oksijen eksiğini gidermek için idman sonrasında vücudun gereken oksijeni alabilmek için ortaya çıkan metabolik bir süreç olarak tanımlamak mümkün. Afterburn hala bilimsel olarak araştırılmaya devam edilmekte beraber egzersiz yaparak kilo vermek isteyen kişiler için oldukça faydalı.

Afterburn Etkisi Spor Sonrasında Nasıl Ortaya Çıkar ?

Normal rutin işlerimize devam ederken vücut enerjiye ihtiyaç duyar ve bu enerjiyi sağlamak için karbonhidrat, yağ ve proteinlere enerjiye dönüştürür, bunu ise oksijen yardımıyla yapar. Oksijene gereksinim sebebi bu bileşenleri yakabilmek için yakıt olarak oksijen kullanılır. Spor yapmaya başladığınızda kalp ritminiz artmaya başlar, buna bağlı olarak kan dolaşımı hızlanır ve vücut enerji kaynaklarını harcamaya başlar. Gerilen kaslar için ortaya çıkan yüksek enerji oksijen alınarak karşılanamayacağı için vücut daha hızlı enerji üretilen ama verimsiz bir yol olan anaerobik sürecine girer. Oksijensiz solunum süreciyle enerjiye çevrilen besinlerle beraber vücutta laktik asit birikmeye başlar ve biriken asit uygun bir süreçte vücuttan atılmak üzere depolanır. Afterburn etkisinin ortaya çıkması laktik asit depolanmasından sonra başlar.

Spor bitti duşu aldık ve eve dönüyoruz. Peki bu sırada vücut ne yapıyor ? İdmanda sonuna kadar sömürdüğümüz enerji kaynaklarını yerine koymak için çalışmaya başlıyor. Tüketilen hazır enerji depolarını ve yapı maddelerini yerine koymak için çalışacak ancak öncelikle idman sırasında kasların oluşturduğu laktik asit bünyeden dışarıya taşınmalı. Bu işlemi yaparken metabolizma öncelikle laktik asidi depolardan alarak taşıyacak ve sonra karaciğerde yakacaktır. Peki sizce bu işlemler için neye ihtiyaç var ? Tabi ki enerjiye, anaerobik olmayan yani oksijen kullanılarak elde edilecek enerji ile laktik asit karaciğere taşınacak ve yakılacaktır. Bu süreçte ise yağ yakımı sağlanacak ve sonuç olarak afterburn etkisi ortaya çıkacaktır. Ayrıca idmanlar sırasında yırtılan kasların yeniden onarılması içinde enerji gerekecek, bu sebeple de afterburn etkisini laktik asit yakıldıktan sonrada devam ettirecektir vücut.  Peki nereye kadar sürecek ?

Afterburn Etkisi Ne Kadar Devam Eder ?

Bu durum tamamen yapılan egzersiz türü ve yoğunluğu, harcanan efor, kaslardaki tahribat ve kişinin metabolizma yapısına, yaşına, cinsiyetine göre değişiklik göstermekte birlikte yapılan araştırmalar 45 dakika ile 48 aralığında bir süreden bahsetmektedir.

Afterburn Etkisi Ne Kadar Sürer ?
Afterburn Etkisi Ne Kadar Sürer ?

Ancak unutulmaması gereken konu her yapılan egzersizin afterburn etkisi ortaya çıkartmayacağıdır.  HIIT Antrenmanların afterburn etkisini tetiklediği bilinmektedir.(Bakınız : Hiit Antrenman Nedir?) Afterburn etkisinin ortaya çıkmasıyla elde daha fazla yağ yakımı ortaya çıkar. Normal yapılan antrenmanlarda enerji ihtiyacı daha çok karbonhidrat depolarından sağlanırken afterburn etkisini ortaya çıkartan antrenmanlarda gereken enerji için daha çok yağ depoları kullanılır.

Afterburn Özeti;

  • Afterburn etkisi spor sonrası daha fazla yağ yakımını ifade eder.
  • Spor sonrasında metabolik süreçler sebebiyle daha fazla kalori harcanmasına sebep olur, buda kilo verme konusunda istenilen bir durumdur.
  • Afterburn etkisi yaratan idmanlar, idman sonrası karbonhidrat deposu yerine yağ deposunu boşaltır, buda fazla yağların yok olmasında önemli bir etkendir, hızlı kilo vermede yardımcı olur.
  • Afterburn etkisini yakalamak için ideal idman süresi 35 dakika ile 80 dakika arasındadır.
  • Afterburn etkisinden en iyi şekilde faydalanmak için HIIT antrenmanlar önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here